Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Nauka i wiedza nie są cięższe niż hantle w siłowni. Poćwiczmy z abstrakcyjnymi pojęciami. Pomędrkujmy, ...
2018-11-02 09:00:00

Ćwiczenia z abstrakcji i filozofii

rys. Marek Raczkowski
Ćwiczenia z abstrakcji i filozofii
Ćwiczenia z abstrakcji i filozofii

Nauka i wiedza nie są cięższe niż hantle w siłowni. Poćwiczmy z abstrakcyjnymi pojęciami. Pomędrkujmy, pogłówkujmy, a nawet zabłądźmy! – zachęcają organizatorzy 3. Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej, który już w niedzielę rozpoczyna się w warszawskim Osiedlu Jazdów. „Przekrój” jest partnerem wydarzenia. Zapraszamy!

W niedzielę 4 listopada o godz. 18.00 zachęcamy do odwiedzenia Resortu Komedii (ul. Bielańska 1), gdzie odbędzie się pierwszy w historii teleturniej, którego nie ma w telewizji. Podczas Abstrakcyjnej Małej Gry o Nic redaktorzy i redaktorki „Przekroju” zmierzą się z drużyną, w której skład wejdą filozofowie i filozofki z Instytutu Filozofii UW.

Dzień później, 5 listopada o godz. 18.00, Tomasz Stawiszyński, redaktor działu Kultura i społeczeństwo w kwartalniku „Przekrój”, będzie gościem spotkania zatytułowanego „Terapia dla świata – to co wyparte” w Otwartej Pracowni Jazdów (domek 3/6).

„Nie chcę wiedzieć” – tak brzmi hasło tegorocznej edycji festiwalu. Podczas imprezy, która potrwa do 10 listopada, będziemy rozmawiać o tym, czym jest wiedza i jaki mamy do niej stosunek. Czy faktycznie dostęp do niej jest taki łatwy, jak nam się wydaje? Czy jej ilość nie wpływa na jakość? Może „nie chcę wiedzieć” jest przejawem naszego instynktu przetrwania? Wciskamy „stop”, żeby nie oszaleć, bo skala współczesnego świata nas przerasta?

Poszukamy alternatywnych sposobów uczenia się i zastanowimy się, czy ignorancja i głupota mogą się nam przydać. Przyjrzymy się, gdzie współcześnie znajduje się wiedza tajemna. Będziemy także próbować wiedzieć mniej, czerpać siłę z wątpienia i przyglądać się temu, co wyparte.

Zastanowimy się, czy w zdobywaniu wiedzy nie jesteśmy skoncentrowani głównie na rozumie, a mniej na myśleniu, jaką rolę odgrywają inne źródła poznania, takie jak zmysły, intuicja. Stworzymy mapy dla zagubionych w natłoku wiedzy, obowiązków wobec świata i własnego ciała.

W tym roku patronką wizualną festiwalu jest cebula, która nieszczęsnym trafem w Polsce stała się symbolem niewiedzy i ignorancji. Organizatorzy chcą jednak przywrócić jej należyte miejsce. Jak przypominają, cebula dba i chroni – nauczyła niezliczone pokolenia, jak się ubierać, żeby przeżyć polską zimę, a poza tym jest bazą dla leczniczych syropków. I jeszcze jedno – to dzięki niej możemy sobie popłakać niezależnie od okoliczności i kontekstu.

3. Festiwal Myśli Abstrakcyjnej
4–10 listopada 2018, Osiedle Jazdów

Program wydarzenia: www.fma.waw.pl

 

Festiwal odbywa się dzięki woli ludzi wielkiej pasji, wierze i wsparciu Osiedla Jazdów, kwartalnika „Przekrój” oraz Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Data publikacji: