Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Zakwieciło, zabzyczało – wiosna!

W wiosennym „Przekroju” kwiaty, zapylacze, dużo miodu i jeszcze więcej wody. Z okazji wiosennych porządków piszemy sporo o ładzie i bałaganie. Zagłębiamy się w historię Celtów, a także przenosimy się w przyszłość i sprawdzamy, co świat – i nas – czeka już za jakiś czas. Do tego sporo rozmyślamy o nieśmiertelności i z uwagą pochylamy się nad (ludzką i nie tylko) uczciwością. ​​

Wiosenny „Przekrój” już jest!

Aż 220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Na początku sierpnia w Szczebrzeszynie i Zamościu już po raz piąty odbędzie się festiwal Stolica ...
2019-08-02 23:58:00

Co brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie

zdjęcie: materiały promocyjne
Co brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie
Co brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie

Na początku sierpnia w Szczebrzeszynie i Zamościu już po raz piąty odbędzie się festiwal Stolica Języka Polskiego. W programie spotkania z autorami, koncerty oraz mnóstwo wydarzeń towarzyszących. Nie zabraknie tam również „Przekroju”.

Czyta się 2 minuty

Pamiętacie wiersz Jana Brzechwy pt. W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie? To właśnie dzięki temu poecie, który obok Anny Świrszczyńskiej jest jednym z patronów tegorocznej edycji festiwalu Stolica Języka Polskiego, Szczebrzeszyn zadomowił się w potocznej polszczyźnie. Kolejne święto literatury słynące z kameralności i rodzinnej atmosfery odbędzie się w dniach 5–11 sierpnia 2019 r. Organizatorem jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń.

Z pasji do języka

Jak podkreślają organizatorzy, festiwal wyrósł z pasji do języka oraz do literatury, która jest najpiękniejszym nośnikiem opowieści. Program obfituje więc w spotkania autorskie, wieczory poetyckie, wykłady, warsztaty, debaty, a także rozmowy o języku polskim. W malowniczym otoczeniu Roztocza i rzeki Wieprz z czytelnikami spotkają się m.in. Marek Bieńczyk, Krystyna Rodowska, Krzysztof Varga, Anna Bikont, Weronika Murek, Mikołaj Grynberg, Małgorzata Rejmer, Wiesław Myśliwski, Marcin Wicha oraz Remigiusz Mróz.

zdjęcie: Grzegorz Winnicki
zdjęcie: Grzegorz Winnicki

Nie zabraknie wydarzeń towarzyszących, takich jak: wystawy poświęcone pisarzom, spływ kajakowy, spacery po wąwozach i koncerty. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję usłyszeć Monikę Borzym, Voo Voo & Trebunie Tutki, Edytę Geppert oraz Włodka Pawlika. Przewidziano również specjalne atrakcje dla dzieci, z którymi w ramach programu Mała Stolica Języka Polskiego spotkają się m.in. Michał Rusinek, Wojciech Bonowicz, Joanna Olech i Adam Wajrak.

zdjęcie: Grzegorz Winnicki
zdjęcie: Grzegorz Winnicki

Jak co roku zostanie przyznana Nagroda Człowieka Słowa oraz Nagroda Wielkiego Redaktora. Organizatorzy zapowiadają również ogłoszenie Apelu Szczebrzeszyńskiego, zainicjowanego z troski o ochronę bogactwa polszczyzny.

zdjęcie: Grzegorz Winnicki
zdjęcie: Grzegorz Winnicki

Spotkanie z „Przekrojem”

„Przekrój” pojawi się na festiwalu w kilku odsłonach. W naszym kiosku można będzie nabyć dotychczasowe numery kwartalnika, krzyżówki, kubki oraz zakładki do książek z Filutkiem, a także plakaty autorstwa naszych rysowników. Przy kiosku zorganizujemy plenerową czytelnię, w której będzie można zrelaksować się przy lekturze tekstów Anny Świrszczyńskiej i wierszy Jana Brzechwy, publikowanych dawniej na łamach „Przekroju”, a dziś dostępnych również w naszym internetowym archiwum.

Na terenie festiwalu będzie można obejrzeć wystawę makabresek Michała Rusinka. Te krótkie, podszyte czarnym humorem wiersze nawiązujące do twórczości Edwarda Goreya, zilustrował Sebastian Kudas. To zresztą niejedyni autorzy „Przekroju”, którzy goszczą w tym roku w Stolicy Języka Polskiego. Czytelnicy będą mieli okazję spotkać się także m.in. z Grzegorzem Uzdańskim, autorem Nowych wierszy sławnych poetów i współtwórcą kolektywu WBD.

Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.

Więcej informacji:
https://stolicajezykapolskiego.pl

 

Data publikacji: