Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Wprawiające w dobry nastrój filmy japońskie, retrospektywa arcydzieł tajwańskiego mistrza Edwarda ...
2022-11-10 11:36:00
Przekrój poleca

Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków od 16 listopada w całej Polsce!

Kadr z filmu „Za szybcy, za czuli”, źródło: materiały prasowe
Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków od 16 listopada w całej Polsce!
Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków od 16 listopada w całej Polsce!

Wprawiające w dobry nastrój filmy japońskie, retrospektywa arcydzieł tajwańskiego mistrza Edwarda Yanga, kino hongkońskie z ostatniego ćwierćwiecza, konkursowa sekcja Nowe Kino Azji oraz Asian Cinerama, czyli filmy mistrzów. Wielkimi krokami zbliża się 16. edycja Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Kwartalnik „Przekrój” patronuje i poleca!

Czyta się 3 minuty

Festiwal Pięć Smaków zaprasza miłośniczki i miłośników kina na kolejną, 16. edycję wielkiego święta kina, która odbędzie się w sprawdzonej już formule hybrydowej. Stacjonarnie będzie można oglądać filmy w warszawskich kinach Muranów i Kinoteka w dniach 16–23 listopada, natomiast edycję online na stronie piecsmakow.pl – potrwa ona aż do 4 grudnia. 

Zoom na Tajwan

Przegląd sześciu filmów Edwarda Yanga, mistrza tajwańskiej Nowej Fali, będzie okazją do skonfrontowania się z twórczością tego trudnego do zaszufladkowania i wciąż za mało znanego artysty. Jego filmy, portretujące zmieniający się krajobraz Tajpej, mają ogromny wpływ na współczesne kino autorskie, ale nigdy wcześniej nie były pokazywane w polskich kinach; krążyły jedynie w nieoficjalnym obiegu na złej jakości kasetach wideo. Pokazy podczas 16. edycji festiwalu Pięć Smaków odbędą się z kopii odrestaurowanych cyfrowo. W przeglądzie zaplanowano: Tego dnia na plaży, Historia z Tajpej, Terroryści, Jasny dzień lata, Konfucjańska konsternacja, I raz, i dwa.

„Nad retrospektywą Edwarda Yanga pracowaliśmy tak naprawdę od sześciu lat, bo status praw autorskich większości z jego filmów jest skomplikowany. Czekaliśmy także na ukończenie procesu rekonstrukcji cyfrowej, która przywróciła filmom Yanga szlachetny blask. Był to dla nas zawsze jeden z najbardziej inspirujących i zachwycających twórców, a spotkanie z jego starannie realizowanymi filmami wpłynęło na naszą wrażliwość i poczucie estetyki. Pragnęliśmy zaprezentować twórczość Yanga w możliwie szeroki sposób, tak by jak najpełniej wybrzmiało bogactwo jego miejskich opowieści. Jestem przekonany, że dla wielu widzów kino Yanga będzie porywającym odkryciem” – opowiada Jakub Królikowski, dyrektor festiwalu.

Odrobina zapomnienia

Japan Feel-Good to sekcja, która zaprasza do spowolnienia i zapomnienia o codziennych bolączkach. Znajdzie się w niej osiem filmów, których zadaniem jest zapewnienie widzom dobrego samopoczucia. Będzie więc można obejrzeć produkcje kojące prostotą i optymizmem, ale też przepełnione absurdalnym humorem. Szczególnym wydarzeniem będą pokazy Funky Forest – kultowej komedii, którą pokochają wszyscy miłośnicy surrealizmu. W sekcji znajdzie się również miejsce dla uznanych reżyserek, m.in. Satoko Yokohamy, która w swoim Ito pokazuje lokalność i siostrzeńską solidarność.

Sekcja Hongkong. Kino czasu przemian to z kolei najlepsze filmy zrealizowane w Hongkongu po 1997 r., czyli po przekazaniu miasta pod administrację chińską. To zarówno emocjonujące kino gangsterskie, jak i skromne, acz błyskotliwe fabuły skupiające się na rozedrganej codzienności tego niezwykłego miejsca. Wspólny mianownik stanowią tutaj zmiana i poczucie nieuchronnie upływającego czasu. Tak jest w wybitnym PTU Johnniego To, w którym oddział stróżów prawa ma tylko jedną noc na odszukanie służbowej broni jednego z nich, a także w Wąskiej drodze Lam Suma, której bohaterka musi znaleźć pracę i ją utrzymać, aby nakarmić siebie i swoją córeczkę w mieście sparaliżowanym przez pandemię koronawirusa. 

Mistrzowskie kino

Nowe kino Azji oraz Asian Cinerama to stałe punkty programu Pięciu Smaków. Z jednej strony zawierają artystyczne poszukiwania zdolnych twórców, wciąż pracujących na międzynarodowe uznanie, z drugiej – atrakcyjne, wysokobudżetowe przeboje, jak również dzieła utytułowanych już mistrzów. Te dwa bieguny azjatyckiego kina łączy jedno: wysoka jakość realizacji. Nowe Kino Azji to doskonale znana widzom sekcja konkursowa: 11 filmów, które składają się na barwną i wymowną panoramę kina azjatyckiego, zrealizowanych przez rozpoczynających kariery reżyserów wychwytujących puls przemian w poszczególnych krajach. W programie znalazł się m.in. film Arnold jest wzorowym uczniem, zgryźliwa satyra zainspirowana uczniowskimi protestami w Tajlandii, czy grający z konwencją horroru Przesąd.

Festiwalowi towarzyszy wyjątkowy projekt People’s Jury, w którym to nie branżowi specjaliści, ale pełni pasji i energii entuzjaści kina oceniają filmy konkursowe oraz podejmują decyzję, który z tytułów otrzyma Grand Prix. W tym roku organizatorzy zaprosili do Warszawy pasjonatów kina azjatyckiego z całej Europy.

Karnety i bilety dostępne są na stronie piecsmakow.pl.

16. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków
16–23 listopada 2022, Warszawa (Kino Muranów, Kinoteka)
16 listopada – 4 grudnia 2022, online

Data publikacji: