Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Jubileuszowa 20. edycja festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity rozpocznie ...
2023-05-09 00:00:00
film

20. edycja MDAG: Nie bądź obojętny_a.
Spotkanie „Przekroju”

Kadr z filmu „W teatrze przemocy”, reż. Łukasz Konopa, Emil Langballe, materiały Millenium Docs Against Gravity.
20. edycja MDAG: Nie bądź obojętny_a.
20. edycja MDAG: Nie bądź obojętny_a.

Jubileuszowa 20. edycja festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity rozpocznie się już 12 maja 2023. Pokazanych zostanie ponad 180 filmów, a w programie jak zawsze ciekawe dyskusje, wspaniali goście i spotkania z twórcami. Oczywiście nie mogło zabraknąć „Przekroju”.

Czyta się 3 minuty

Hasło 20. edycji MDAG „Nie bądź obojętny_a” odwołuje się do słynnych słów Mariana Turskiego, które stały się także hasłem obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Koresponduje ono z misją Millennium Docs Against Gravity oraz prezentowanym na festiwalu od lat programem filmowym.

W tym roku festiwal przypomina szczególnie o niezwykłej wartości samego kina, które uczy nas wrażliwości i uważności na świat. 20. edycja MDAG będzie pełna filmowych uniesień oraz wzruszeń, ale także dyskusji, które będą motywowały do działania. 

Fundacja PRZEKRÓJ zaprasza w niedzielę 21 maja o godzinie 14.00 do Kinoteki na spotkanie pt. „W poszukiwaniu fikcyjnych rajów", które odbędzie się po projekcji filmu „Shangri-La. Raj w budowie" w reżyserii Mirki Duijn i Niny Spieringo.

Gdyby raj nie istniał, ludzie musieliby go wymyślić. Utopijne marzenie o świecie idealnym pojawiało się od wieków i przetrwało do współczesności. Sposobów na jego realizację są setki: od sekt religijnych, przez ekowioski po całe państwa (cóż z tego, że tyci). O czym świadczy pragnienie utopii, gdzie można ją znaleźć w dzisiejszych czasach – albo jak ją stworzyć samemu?

Rozmowę z reporterem Maciejem Grzenkowiczem i dziennikarką Urszulą Jabłońską poprowadzi redaktorka naczelna „Przekroju”, Sylwia Niemczyk.

20. edycja MDAG odbędzie się w dniach 12–21 maja 2023 roku w kinach w ośmiu polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie oraz on-line od 23 maja do 4 czerwca 2023 na platformie mdag.pl

Data publikacji: