Page 1Rectangle 52 Przejdź do treści
Destroix
Maciej Stroiński

A to kiedyś zrobił Lupa!

A to kiedyś zrobił Lupa!
Sztuka
reżyseria Tadeusz Bradecki tekst Yasmina Reza
Sztuka
Teatr Śląski w Katowicach

Na kultowym fanpejdżu Pilne: Krystian Lupa powiedział był kiedyś mem na 1 kwietnia, co różni reżyserzy żartują, że zrobią. Augustynowicz, że zrobi spektakl na bogato, Warlikowski – że na biednie, Świątek – że długi, a Bradecki – że dobry.

Teatr Bradeckiego jest niedobry w tym najprostszym sensie: „słabe, zagrane, numeras, operetka” (Demirski, Bitwa warszawska). Teatralny teatr, konwencjonalny na 100%, tak zwana konfekcja. Ale ja nie mówię, jak się mało chodzi na spektakle, to można to lubić!

Tak więc mamy tekst Yasminy Rezy o snobizmie na oślep, ten sam, który w najntisach wziął wystawił Lupa. Na scenie brak scenografii jak malunku na malaturze. Tyle co trzy krzesła oraz trzy zastawki. A, zapomniałbym – trzech aktorów! Panowie są wiekowi i się bosko przeginają. Grają afektację. Jeden sobie kupił dzieło o zerowej wartości estetycznej, a dużej rynkowej, i koledzy mają z niego polew.

Było mi strasznie głupio w tym pierwszym rzędzie, że aktorzy tak wyraźnie cisną na dowcip, a ja się nie śmieję. Zbyt kulturalny humor jak na mnie, zbyt – przepraszam – emerycki, bez zębów. Śmiałbym się może, gdyby taką bajerą jechał przy mnie pracodawca, wiecie, o co chodzi. A tak – chciałem się zapaść. Siedziałem pod reflektorem, licząc, że spadnie i mnie zabije.

Data publikacji: