Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Fundacja dla Biebrzy dba o dzikość i wyjątkowy charakter Doliny Biebrzy.
2020-12-11 09:00:00
uwaga na klimat

Via Carpatia!

Łosie przy Carskim Trakcie, Biebrzański Park Narodowy, zdjęcie: Jerzy Strzelecki Jerzy Strzelecki
Via Carpatia!
Via Carpatia!

Mają jedno wielkie marzenie – żeby NGO nie były już w Polsce dłużej potrzebne. Jeżeli to zbyt wiele, to chcieliby chociaż zachować dzikość i wyjątkowy charakter Doliny Biebrzy.

Czyta się 1 minutę

Fundacja Dla Biebrzy została założona na początku 2020 r. Śmieją się (przez łzy), że zrzeszają pasjonatów przyrody, budownictwa dróg i prawa. Organizacja troszczy się, aby ingerencja człowieka w krajobraz naturalny odbywała się z jak najmniejszą szkodą dla przyrody. Dzięki swojemu uporowi Fundacja Dla Biebrzy bierze udział w konsultacjach dotyczących planowanej wycinki drzew na historycznym trakcie zwanym Carską Drogą (starają się także o wpisanie jej do rejestru zabytków województwa podlaskiego).

Informują nas na bieżąco o planach budowy międzynarodowej trasy ekspresowej S16, która ma przebiegać przez środek największego w Polsce Biebrzańskiego Parku Narodowego. Fundacja Dla Biebrzy zaproponowała Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku alternatywny przebieg Via Carpatia, omijający park narodowy od zachodu. Dodatkowo zamieściła w formularzu stanowczą, ale konstruktywną krytykę wszystkich wariantów przecinających Biebrzański Park Narodowy i zaapelowała o analizę alternatywnego korytarza drogi na przebiegu Bielsk Podlaski (S19) – Zambrów (S8) – Łomża (S61), który omija obszary chronione i szczególnie cenne przyrodniczo.

W trakcie wielkiego kwietniowego pożaru na terenie parku narodowego Fundacja włączyła się w natychmiastową pomoc w walce z żywiołem. Dzięki niebywałej ofiarności darczyńców zakupiono specjalistyczny sprzęt, który pomógł w ratowaniu tego, co powinno być dla nas najcenniejsze.

Jak jeszcze można wesprzeć działania Fundacji? Można na przykład podpisać petycję do Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie potrzeby ominięcia parku przez drogę Via Carpatia: www.viacarpatia.info.pl/petycja. Bądźcie na bieżąco: www.dlabiebrzy.

 

Czytasz nas i wiesz, jak ważna jest dla nas ekologia. Wspierając naszą działalność, pomagasz naszym dziennikarzom docierać w coraz to nowe miejsca, które warto ocalić. Robimy to najlepiej, jak potrafimy: pisząc i fotografując. Jeśli uważasz, że ta gra jest warta świeczki, przekaż datek na Fundację PRZEKRÓJ.

* Pola wymagane

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!