Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas równowagi!

W jesiennym „Przekroju” szukamy spokoju i pokoju. Zastanawiamy się, jak w przyszłości będzie wyglądać praca i jakie umiejętności już dziś warto pielęgnować. Poznajemy Indie i zachwycamy się polską jesienią. Do tego wielki temat – joga! Czym tak naprawdę jest, a z czym jest nieraz mylona? I jeszcze: odważnie o lęku, chmury i wiatry, pomarańcz w każdej odsłonie, rude lisy i kombucha.

Już jest nowy „Przekrój”!

220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Spośród wielu plag, które przewinęły się przez historię Europy, jedna wydaje się szczególnie ...
2020-05-11 00:00:00
nie do wiary
Taneczna plaga

Spośród wielu plag, które przewinęły się przez historię Europy, jedna wydaje się szczególnie zagadkowa: taneczna mania. Po raz pierwszy zarejestrowano ją w VII w.; ostatni przypadek odnotowano w XVII stuleciu. Przez tysiąc lat sporadycznie pojawiała się najczęściej w różnych regionach Francji i Niemiec.

Głównie kojarzy się ją z kultem dwóch świętych patronów – św. Wita i św. Jana – ale prawdą jest, że do zaistnienia epidemii niekiedy wystarczyło Boże Narodzenie, a czasem nawet i przypadek; w średniowiecznym kalendarzu kościelnym historycy wyliczyli 10 świąt procesyjnych, które mogły wywołać to zjawisko.

Na czym ono polegało? Najkrócej mówiąc, ludzie zaczynali tańczyć w sposób niekontrolowany i nie mogli przestać. Taki taniec był zaraźliwy. Wielogodzinne szaleńcze pląsy i podskoki kończyły się czasem atakiem serca, a w konsekwencji śmiercią; przerwać je mogło tylko wycieńczenie lub omdlenie.

Zarażone osoby niekiedy tańczyły bez muzyki. Tłum – jak to ładnie ujął historyk Jacques Heers – „łatwo tracił wszelką powściągliwość”. Taniec nierzadko przeobrażał się w orgie lub w agresję wymierzoną przeciwko tym, którzy nie tańczą.

Osoby owładnięte manią żywiły dziwne przekonania, np. że muszą skakać wysoko, bo są zanurzone we krwi; wg niektórych świadectw tańczący nie byli zdolni postrzegać czerwonego koloru.

Niekiedy taneczna procesja miała formę pielgrzymki do świętego miejsca, najczęściej grobu świętego, wobec którego żywiono nadzieję, że wyzwoli z obłąkanego tańca, nad którym się nie panuje.

Być może omawiana epidemia przyczyniła się do negatywnej opinii teologów chrześcijańskich dotyczącej tańca; moraliści twierdzili, że to twór diabła (św. Jan Chryzostom już w starożytności zauważył, że Bóg nie stworzył ludzkich nóg do tańca, lecz do nabożnego i skromnego chodzenia).

Do dziś psycholodzy i psychiatrzy próbują na różne sposoby uzasadnić istnienie epidemii (zbiorowa histeria, odreagowanie w formie ruchowej problemów psychicznych, przekonanie o tanecznej klątwie, naśladowanie już tańczących itd.). Jak jednak wspomniano, choreomania skończyła się w XVII w. i wszelkie takie wyjaśnienia są dyskusyjne.

Przyjmuje się, że skacząca procesja w Echternach, która przetrwała do naszych czasów, jest dalekim echem owej choreomanii. W Internecie można obejrzeć relacje z uroczystości w Echternach – pomaga to w wyobrażeniu sobie średniowiecznego tłumu, który do upadłego tańczy w ciszy.

ilustracja: Joanna Grochocka
ilustracja: Joanna Grochocka

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!