Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” na totalne lato!

Takiego numeru jeszcze nie było! Badamy gwiazdy i zaglądamy do ludzkiego mózgu. Psychologów pytamy o młodzież, a filozofów o to, jak żyć dobrze. Przyglądamy się naszym strachom, sprawdzamy, kiedy nauka jest przyjemna, piszemy o chodzeniu (boso, tyłem i bez celu) i o nadziei, że będzie lepiej. Nowy letni „Przekrój” już na Ciebie czeka – czytaj dla przyjemności!

Kup numer letni

Letni „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów już dziś – tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie.

Przekrój
Spośród wielu plag, które przewinęły się przez historię Europy, jedna wydaje się szczególnie ...
2020-05-11 00:00:00
nie do wiary
Taneczna plaga

Spośród wielu plag, które przewinęły się przez historię Europy, jedna wydaje się szczególnie zagadkowa: taneczna mania. Po raz pierwszy zarejestrowano ją w VII w.; ostatni przypadek odnotowano w XVII stuleciu. Przez tysiąc lat sporadycznie pojawiała się najczęściej w różnych regionach Francji i Niemiec.

Głównie kojarzy się ją z kultem dwóch świętych patronów – św. Wita i św. Jana – ale prawdą jest, że do zaistnienia epidemii niekiedy wystarczyło Boże Narodzenie, a czasem nawet i przypadek; w średniowiecznym kalendarzu kościelnym historycy wyliczyli 10 świąt procesyjnych, które mogły wywołać to zjawisko.

Na czym ono polegało? Najkrócej mówiąc, ludzie zaczynali tańczyć w sposób niekontrolowany i nie mogli przestać. Taki taniec był zaraźliwy. Wielogodzinne szaleńcze pląsy i podskoki kończyły się czasem atakiem serca, a w konsekwencji śmiercią; przerwać je mogło tylko wycieńczenie lub omdlenie.

Zarażone osoby niekiedy tańczyły bez muzyki. Tłum – jak to ładnie ujął historyk Jacques Heers – „łatwo tracił wszelką powściągliwość”. Taniec nierzadko przeobrażał się w orgie lub w agresję wymierzoną przeciwko tym, którzy nie tańczą.

Osoby owładnięte manią żywiły dziwne przekonania, np. że muszą skakać wysoko, bo są zanurzone we krwi; wg niektórych świadectw tańczący nie byli zdolni postrzegać czerwonego koloru.

Niekiedy taneczna procesja miała formę pielgrzymki do świętego miejsca, najczęściej grobu świętego, wobec którego żywiono nadzieję, że wyzwoli z obłąkanego tańca, nad którym się nie panuje.

Być może omawiana epidemia przyczyniła się do negatywnej opinii teologów chrześcijańskich dotyczącej tańca; moraliści twierdzili, że to twór diabła (św. Jan Chryzostom już w starożytności zauważył, że Bóg nie stworzył ludzkich nóg do tańca, lecz do nabożnego i skromnego chodzenia).

Do dziś psycholodzy i psychiatrzy próbują na rożne sposoby uzasadnić istnienie epidemii (zbiorowa histeria, odreagowanie w formie ruchowej na problemy psychiczne, przekonanie o tanecznej klątwie, naśladowanie już tańczących itd.). Jak jednak wspomniano, choreomania skończyła się w XVII w. i wszelkie takie wyjaśnienia są dyskusyjne.

Przyjmuje się, że skacząca procesja w Echternach, która przetrwała do naszych czasów, jest dalekim echem owej choreomanii. W Internecie można obejrzeć relacje z uroczystości w Echternach – pomaga to w wyobrażeniu sobie średniowiecznego tłumu, który do upadłego tańczy w ciszy.

ilustracja: Joanna Grochocka
ilustracja: Joanna Grochocka

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!