Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas równowagi!

W jesiennym „Przekroju” szukamy spokoju i pokoju. Zastanawiamy się, jak w przyszłości będzie wyglądać praca i jakie umiejętności już dziś warto pielęgnować. Poznajemy Indie i zachwycamy się polską jesienią. Do tego wielki temat – joga! Czym tak naprawdę jest, a z czym jest nieraz mylona? I jeszcze: odważnie o lęku, chmury i wiatry, pomarańcz w każdej odsłonie, rude lisy i kombucha.

Już jest nowy „Przekrój”!

220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Twórca hipotezy Gai mówi o energetyce.
2020-06-19 10:00:00
Strategia Lovelocke'a

Brytyjski biochemik, znany przede wszystkim jako twórca hipotezy Gai, według której życie ziemskie jest wielkim, samoregulującym się organizmem, ma również interesujące poglądy na to, jak ludzkość powinna wytwarzać energię.

Czyta się 2 minuty

James Lovelock jest, co zrozumiałe, przeciwnikiem paliw kopalnych, których wykorzystanie powoduje globalne ocieplenie. Ale nie zalicza się zarazem do entuzjastów energii wiatrowej i słonecznej, uważając je za niepraktyczne. Hydroelektrownie, owszem, cieszą się jego uznaniem, jednak przyznaje, że nie można ich dużo więcej zbudować – potrzeba im miejsc o odpowiednich warunkach naturalnych, a te zostały już w większości wykorzystane.

Lovelock jest za to zdecydowanym zwolennikiem energii jądrowej. Zagrożenie związane z odpadami promieniotwórczymi uważa za czczy wymysł: „Coś takiego jak odpady promieniotwórcze praktycznie nie istnieje. Wszystkie wytworzone przez Wielką Brytanię w ciągu ostatnich 40 lat odpady promieniotwórcze, pochodzące ze źródeł cywilnych i wojskowych, mieszczą się w niewielkim budynku w zakładzie przerobu odpadów jądrowych Sellafield. Poziom promieniowania w tym miejscu jest absolutnie nieszkodliwy” – mówi w wywiadzie dla programu popularnonaukowego Naked Science, który można obejrzeć na YouTubie.

James Lovelock, sam będąc uznanym wynalazcą (projektował aparaturę dla NASA), wierzy w potencjał technologiczny ludzkości. Jego zdaniem należy wnikliwie rozważyć możliwości inżynierii klimatycznej, która mogłaby opóźnić globalne ocieplenie. Mowa tu o rozpylaniu wysoko w atmosferze cząsteczek siarki (np. pochodzącej z samolotów pasażerskich, które używałyby paliwa bogatego w tę substancję) albo umieszczeniu odblaskowych ekranów między Ziemią a Słońcem.

Poglądy brytyjskiego naukowca spotykają się z krytyką dużej części ruchów ekologicznych (on też nie szczędzi „zielonym” krytyki). Nic dziwnego, bo to dwa zupełnie różne podejścia do problemu klimatycznego. Podczas gdy ekolodzy zachęcają ludzkość raczej do samoograniczenia, cofnięcia się i oddania pola przyrodzie, Lovelock namawia do zrobienia kolejnego kroku w przejęciu panowania nad nią. Twierdzi, że jego podejście jest znacznie praktyczniejsze. Bo jak np. przekonasz Chińczyków, by zrezygnowali ze swoich aspiracji? – pyta.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!