Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Już jest – nowy „Przekrój”, a w nim jak zwykle dużo wszystkiego! Piszemy o bliskich nam wartościach, dalekiej Japonii i jeszcze dalszej Wenus. Rozmawiamy z dziećmi i mądrymi dorosłymi, przyglądamy się snom i fraktalom. Wiosenny "Przekrój", jak można go nie kupić?

Kup numer wiosenny

Przekrój
Gasząc światło w nowym miejscu, lepiej porzucić nadzieję na solidny sen. Dlaczego? Odpowiada
2020-09-18 09:00:00
zdrowe życie

Koszmar senny? Raczej niedogodność!

Koszmar senny? Raczej niedogodność!

Czy zdarzyło się Wam kiedykolwiek obudzić w nowym miejscu i z rozczarowaniem skonstatować, że jesteście nadal zmęczeni? Mamy na myśli na przykład pierwszą noc w hotelu na początku wczasów, noc u znajomych, pierwszą noc w delegacji. Nie mamy na myśli pierwszej nocy z nowym ukochanym lub ukochaną, bo tu pojawiają się dodatkowe zmienne fałszujące wyniki badań, które chcemy przytoczyć.

Czyta się 2 minuty

Samo zjawisko FNE, czyli first night effect (efekt pierwszej nocy), znane jest od dawna. Naukowcom do tej pory nie udawało się rozsądne wytłumaczenie tego zjawiska, co spędzało badaczce snu, Masako ­Tamaki, sen z powiek. Zebrała więc zespół ekspertów od śledzenia procesów zachodzących w ludzkim móz­gu i rozpoczęła poszukiwania odpowiedzi. Po poddaniu obserwacji kilkudziesięciu mózgów osób śniących w nowym dla siebie miejscu okazało się, że w takim przypadku aktywność obu półkul mózgowych znacząco odbiega od normy.

W nowym miejscu śpimy trochę tak, jak śpią niektóre zwierzęta, np. delfiny. Jedna półkula kapituluje w objęciach Morfeusza, druga pozostaje czujna. Tak jest właśnie u delfinów. U nas – druga półkula wpada w sen, ale jest on niezwykle czujny i płytki. A to po to, by reagować na ewen­tualne zagrożenia. Oczywiście w większości przypadków nie grozi nam rozszarpanie przez tygrysa i związany z takim zajściem zgon, ale zmiany ewolucyjne nie nadążają za naszymi zmianami stylu życia. I dlatego w trakcie pierwszej nocy w nowym środowisku wybudzić nas może byle dźwięk – skrzypnięcie drzwi, odległe ujadanie szczeniaczka. W większości przypadków nocną wartę pełni lewa półkula. Czy tak już pozostanie? Inny naukowiec, Yuki Sasaki, twierdzi, że z uwagi na relatywny spokój i bezpieczeństwo naszego bytowania taka funkcja ludzkiego mózgu zostanie z czasem wygaszona – jako zbędna.

Tymczasem gasząc światło w nowym miejscu, lepiej porzucić nadzieję na solidny sen. Ewolucja działa powoli.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

ilustracja: Igor Kubik
ilustracja: Igor Kubik

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!