Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Jak długo spać w ciągu dnia, by cieszyć się lepszym zdrowiem, odpowiada
2017-03-20 00:00:00
zdrowe życie

Kilka liczb dla zaspanych

zdjęcie: Cris Saurt/Unsplash
Kilka liczb dla zaspanych
Kilka liczb dla zaspanych

„Większość z nas ewolucja zaprojektowała tak, byśmy spali nocą przez siedem, osiem godzin, a w środku dnia ucinali sobie krótką drzemkę” – pisze w książce Potęga KIEDY Michael Breus, psycholog kliniczny i chronobiolog.

Czyta się 1 minutę

Drzemkę jako sposób na zdrowe serce polecają lekarze. Badania dr. Dimitriosa Trichopulosa, związanego z Harvard University i Ateńską Szkołą Medyczną, wykazały, że krótka drzemka w południe znacznie zmniejsza ryzyko śmiertelnego ataku serca, zwłaszcza u mężczyzn. Uczestnikami badania były głównie osoby powyżej 50. roku życia. U tych, które ucinały sobie półgodzinne drzemki przynajmniej trzy razy w tygodniu, ryzyko zgonu z powodu zawału lub innych chorób serca było o 37% niższe niż w przypadku badanych niepozwalających sobie na drzemki.

Jak długo spać w ciągu dnia?

10–20 min – pobudza i dodaje energii (jeśli nie chcemy zasnąć mocniej i na dłużej, najlepiej drzemać w pozycji siedzącej);

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

30 min – zanim odczujemy błogosławione skutki półgodzinnej drzemki (w postaci odświeżenia i powrotu sił witalnych), możemy najpierw przez pół godziny czuć się trochę tak, jak mielibyśmy kaca;

60–90 min – tak długa drzemka poprawia zdolność zapamiętywania nowych informacji („To tak, jakby skrzynka odbiorcza w hipokampie była pełna. Dopóki nie prześpisz się i nie wyczyścisz jej w ten sposób z faktów, jak z e-maili, nie dostaniesz nowych wiadomości. Będą się odbijać, póki dzięki spaniu nie przesuniesz ich do innego folderu” – tłumaczy dr Matthew Walker z University of California w Berkeley), ale możemy się spodziewać jej przykrych konsekwencji w postaci ogólnego rozbicia.
 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!