Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Zostawiony w domu pupil nie jest najszczęśliwszy…­ Co zrobić, żeby lepiej znosił rozłąkę? ...
2021-03-19 09:00:00
Big Think

Kiedy pies zostaje w domu

ilustracja: Mieczysław Wasilewski
Kiedy pies zostaje w domu
Kiedy pies zostaje w domu

Zostawiony w domu pupil nie jest najszczęśliwszy…­Co zrobić, żeby lepiej znosił rozłąkę?

Czyta się 2 minuty

Wielu właścicieli psów zastanawia się, co dzieje się pomiędzy rozdzierającym serce spojrzeniem, gdy wychodzimy z mieszkania, a wybuchem radości po naszym powrocie. Dowody rzeczowe sugerują, że nic strasznego – poza sporadycznym przeżuciem kapcia. Dla każdego jest jednak oczywiste, że psy wolałyby nie zostawać same.

Nowe badanie naukowców z uniwersytetów w Pizie i Perugii potwierdza, że psy nie przejawiają oznak skrajnego niepokoju, gdy nas nie ma. Naukowcy odkryli przy tym, że zwierzęta te łatwiej znoszą czas rozłąki, jeśli przed wyjściem okażemy im czułość. Wyniki badania ukazały się na łamach „ScienceDirect”.

Z głaskaniem i bez

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Naukowcy przeprowadzili eksperymenty z udziałem dziesięciu wysterylizowanych psów w wieku od roku do jedenastu lat, bez zaburzeń więzi. Grupa składała się z siedmiu mieszańców, labradora retrievera, hovawarta i chihuahua.

Testy przeprowadzono na ogrodzonym wybiegu i nagrano na potrzeby późniejszej analizy. Właściciele odprowadzali swoje psy na smyczy do ogrodzenia, gdzie oczekiwał ich naukowiec. Drugi badacz mierzył psu tętno za pomocą fonendoskopu. Każdego psa testowano dwukrotnie. Podczas pierwszego badania, zwanego NGT (No Gentle Touch – badanie bez czułego dotyku), właściciel i naukowiec rozmawiali przez minutę, nie zwracając uwagi na psa. Przy drugim badaniu, WGT (With Gentle Touch – badanie z czułym dotykiem), właściciel głaskał psa podczas minutowej pogawędki z naukowcem.

rysunek: Karyna Piwowarska
rysunek: Karyna Piwowarska

W przypadku obu badań po krótkiej rozmowie właściciel podawał smycz naukowcowi i na 3 minuty oddalał się na tyle, by pies nie był w stanie wyczuć jego zapachu. Zwierzę mogło poruszać się po wybiegu. Okazało się, że znaczną część czasu psy poświęcały na szukanie właś­cicieli – w ciągu 3 minut robiły to przez 84,5 do 87,5 sekundy.

Po krótkiej rozłące naukowiec wołał właściciela i przekazywał mu smycz. Po 15 minutach lekkiej aktywności badano ślinę psa pod kątem obecności i poziomu hormonu stresu – kortyzolu. Wszystkie psy brały udział w obu badaniach. Testy przeprowadzono oddzielnie, w odstępach od pięciu do dziewięciu dni, o podobnej porze.

Dotyk zmniejsza stres

Naukowcy ustalili, że psy znosiły rozłąkę spokojniej, gdy wcześniej je głaskano. Tętno mierzono zwierzętom przed rozłąką i po powrocie właściciela. Test NGT wykazał, że psie tętno nie zmieniło się z powodu rozłąki. Natomiast po teście WGT spadało, co wskazuje na to, że zwierzęta były po badaniu nawet bardziej odprężone niż po przybyciu na miejsce. Poziom kortyzolu w obu przypadkach okazał się jednakowy.

rysunek: Karyna Piwowarska
rysunek: Karyna Piwowarska

Badanie sugeruje, że dobrze byłoby nabrać nawyku poświęcenia dodatkowego czasu swojemu ulubieńcowi przed każdym wyjściem z domu. Twój pies będzie dzięki temu szczęśliwszy.

Tłumaczył Krzysztof Cieślik

Pierwotnie tekst ukazał się w serwisie BigThink.com. Tytuł, lead i śródtytuły pochodzą od redakcji „Przekroju”.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!