Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
O związkach Rewolucji francuskiej ze zmianami politycznymi w państwie polskim, niespodziewanych konwersjach ...
2017-05-15 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (15-21 maja)

Kalendarium czarnowidza (15-21 maja)

O związkach Rewolucji francuskiej ze zmianami politycznymi w państwie polskim, niespodziewanych konwersjach i źródłach geniuszu Witkacego, czyli o tym, jak miało być dobrze, a wyszło... No właśnie, jak?

Czyta się 2 minuty

15 maja 1785 r.

Julian Ursyn Niemcewicz odwiedza Wersal, w którym trwa królewska sielanka. Nic nie wskazuje na to, że za kilka lat we Francji wybuchnie krwawa rewolucja. Dopiero po latach Niemcewicz zauważył, że „lud francuski jest to wielki skład saletry i prochu, leży długo spokojny, lecz jedna iskra zamienić go może w nieuhamowany pożar”. I sam zajął się rozpalaniem rewolucyjnego ognia w Polsce.

16 maja 1945 r.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Poddaje się niemiecki garnizon na wysepce Alderney na kanale La Manche. Tam, pod samym nosem Brytyjczyków, hitlerowcy przetrwali dłużej niż w Berlinie! Cóż, najciemniej pod latarnią…

17 maja 1593 r.

Znany z protestanckich przekonań król Henryk IV Burbon, starający się zapanować nad skłóconą politycznie i religijnie Francją, oświadcza, że cały czas skrycie... był katolikiem. Dzięki temu zyska poparcie duchowieństwa i skonsoliduje swoją władzę. „Paryż wart jest mszy” – stwierdzi cynicznie, dając przykład wielu innym „racjonalnym” politykom.

18 maja 1906 r. 

Stanisław Witkiewicz w liście do syna, 21-letniego Stanisława Ignacego, chwali tragicznie zmarłego męża Marii Skłodowskiej, Piotra Curie. Pisze, że był on geniuszem, który „nie potrzebował presji prawa czy obowiązku”, a jego natura „dokonała całkowitej ewolucji”. I czy ojciec nie skazał Witkacego na genialność?

19 maja 1635 r.

Francuzi wysyłają do habsburskich wówczas Niderlandów posłańca ubranego w średniowieczny kostium i wyglądającego tak komicznie, że nikt nie traktuje go serio. Ale wypowiedzenie wojny, które przyniósł Habsburgom, jest poważne! Śmiech ucichnie, a wojna francusko-hiszpańska potrwa 24 lata.

20 maja 1604 r. 

Grupka angielskich katolików spotyka się w londyńskiej gospodzie „Kaczka i kaczor”. Omawiają, jak rozprawić się z protestanckim królem Jakubem I. Fantazji im nie brakuje: postanawiają wysadzić wroga – i to nie tylko króla, ale i cały parlament! „Spisek prochowy” zostanie jednak wykryty, a katolikom w Anglii naprawdę się oberwie…

21 maja 1885 r. 

Z Rouen wypływa fregata „Isere” z rozłożoną na części Statuą Wolności będącą francuskim darem dla USA w stulecie uchwalenia amerykańskiej Deklaracji niepodległości. Jankesi kręcili jednak nosem, że to lichy prezent. Ale duży na pewno.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!