Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Nowy tydzień, nowe-stare okropieństwa.
2017-05-08 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (8-14 maja)

Kalendarium czarnowidza (8-14 maja)
Czyta się 2 minuty

8 maja 1625 r.

Karol I Stuart, król Anglii i Szkocji, zaręcza się w Paryżu z Henriettą Marią Burbon. A w zasadzie robi to za niego jego wysłannik. Mało tego, ten sam posłaniec trzy dni później ożeni się w imieniu władcy w bramie katedry Notre-Dame! Zły to znak. Karol notorycznie kłóci się ze swoim parlamentem i musi pilnować swojego tronu, królewska wybranka jest katoliczką, a poddani – podejrzliwi wobec papistów. Trochę to jeszcze potrwa, ale za kilkanaście lat wybuchnie wojna domowa i król zostanie ścięty… 

9 maja 1784 r.

Podróżnik i pisarz Jan Potocki w drodze statkiem do Carogrodu (Stambułu) śmiertelnie się nudzi i z głodu zajada suchary. Ale nie będzie tak źle – po powrocie do kraju poczaruje opowieściami Julię Lubomirską, jedną z najpiękniejszych ówczesnych Polek, a ta zostanie jego żoną.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

10 maja 1940 r.

W trosce o to, by neutralności Islandii nie złamał Hitler, wyspę… zajmują Brytyjczycy. Potem dojdą inni alianci – Amerykanie. Hitler umrze, II wojna światowa się skończy, a obce wojska zostaną na wyspie do 2006 r.

11 maja 1771 r. 

Zesłaniec Maurycy Beniowski na czele kilkudziesięciu buntowników ucieka z Kamczatki na okręcie „Święci Piotr i Paweł”. Nawet nie przypuszcza, jakie przygody go jeszcze spotkają: od Aleutów po Madagaskar. I co z tego, skoro rodakom wciąż nie starcza pieniędzy i pomysłów, żeby zrobić o śmiałku film.

12 maja 1984 r.

Południowoafrykańskie władze pozwalają uwięzionemu Nelsonowi Mandeli na widzenie z żoną. Pierwsze od 22 lat! Jednak na demokratyczne przemiany w RPA przyjdzie poczekać jeszcze parę kolejnych lat. A i po nich między białymi i czarnymi nie zapanuje pokój.

13 maja 1727 r.

Do lubelskiego kościoła św. Michała przeniesiony zostaje słynny „płaczący krucyfiks”. Pochodzi z miejscowego sądu. Wedle legendy Ukrzyżowany zaczął ronić łzy przez proces uciśnionej wdowy, w którym sędziowie ogłosili tak niesprawiedliwy wyrok, że diabli urządzili konkurencyjny proces i wydali łaskawszy werdykt. Dobrze, że są jeszcze diabli w tym kraju... 

14 maja 1947 r.

Osadzony w areszcie na Mokotowie Witold Pilecki pisze do swego nadzorcy list w formie… wiersza. I po co? Sobie nie pomógł, a niektórzy „patrioci” upatrują dziś w wierszu dowodu na słabość, która bohaterowi nie przystoi.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!