pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Wiele osób spośród naszych Czytelników i Czytelniczek wybiera tradycyjną drukowaną wersję kwartalnika, ale są także tacy, którzy coraz częściej korzystają z nośników elektronicznych. Dlatego wprowadzamy cyfrową wersję „Przekroju”. Zapraszamy do wykupienia prenumeraty, w której ramach proponujemy nieograniczony dostęp do aktualnych i archiwalnych wydań kwartalnika.

Ci z Państwa, którzy nie zdecydują się na prenumeratę, będą mieli do dyspozycji bezpłatnie 3 „Przekrojowe” teksty oraz wszystkie rysunki Marka Raczkowskiego, krzyżówki, recenzje, ilustracje i archiwalne numery z lat 1945–2000. Zapraszamy do lektury!

wykup prenumeratę cyfrową
Przekrój
Nowy tydzień, nowe-stare okropieństwa.
2017-05-08 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (8-14 maja)

Kalendarium czarnowidza (8-14 maja)

8 maja 1625 r.

Karol I Stuart, król Anglii i Szkocji, zaręcza się w Paryżu z Henriettą Marią Burbon. A w zasadzie robi to za niego jego wysłannik. Mało tego, ten sam posłaniec trzy dni później ożeni się w imieniu władcy w bramie katedry Notre-Dame! Zły to znak. Karol notorycznie kłóci się ze swoim parlamentem i musi pilnować swojego tronu, królewska wybranka jest katoliczką, a poddani – podejrzliwi wobec papistów. Trochę to jeszcze potrwa, ale za kilkanaście lat wybuchnie wojna domowa i król zostanie ścięty… 

9 maja 1784 r.

Podróżnik i pisarz Jan Potocki w drodze statkiem do Carogrodu (Stambułu) śmiertelnie się nudzi i z głodu zajada suchary. Ale nie będzie tak źle – po powrocie do kraju poczaruje opowieściami Julię Lubomirską, jedną z najpiękniejszych ówczesnych Polek, a ta zostanie jego żoną.

10 maja 1940 r.

W trosce o to, by neutralności Islandii nie złamał Hitler, wyspę… zajmują Brytyjczycy. Potem dojdą inni alianci – Amerykanie. Hitler umrze, II wojna światowa się skończy, a obce wojska zostaną na wyspie do 2006 r.

11 maja 1771 r. 

Zesłaniec Maurycy Beniowski na czele kilkudziesięciu buntowników ucieka z Kamczatki na okręcie „Święci Piotr i Paweł”. Nawet nie przypuszcza, jakie przygody go jeszcze spotkają: od Aleutów po Madagaskar. I co z tego, skoro rodakom wciąż nie starcza pieniędzy i pomysłów, żeby zrobić o śmiałku film.

12 maja 1984 r.

Południowoafrykańskie władze pozwalają uwięzionemu Nelsonowi Mandeli na widzenie z żoną. Pierwsze od 22 lat! Jednak na demokratyczne przemiany w RPA przyjdzie poczekać jeszcze parę kolejnych lat. A i po nich między białymi i czarnymi nie zapanuje pokój.

13 maja 1727 r.

Do lubelskiego kościoła św. Michała przeniesiony zostaje słynny „płaczący krucyfiks”. Pochodzi z miejscowego sądu. Wedle legendy Ukrzyżowany zaczął ronić łzy przez proces uciśnionej wdowy, w którym sędziowie ogłosili tak niesprawiedliwy wyrok, że diabli urządzili konkurencyjny proces i wydali łaskawszy werdykt. Dobrze, że są jeszcze diabli w tym kraju... 

14 maja 1947 r.

Osadzony w areszcie na Mokotowie Witold Pilecki pisze do swego nadzorcy list w formie… wiersza. I po co? Sobie nie pomógł, a niektórzy „patrioci” upatrują dziś w wierszu dowodu na słabość, która bohaterowi nie przystoi.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!