Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Kolejną dawkę ponurych newsów sprzed lat, a nawet wieków, serwuje
2018-09-03 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (3 – 9 września)

Kalendarium czarnowidza (3 – 9 września)

3 września 1945 r.

Kapituluje ostatni niemiecki oddział – na Ziemi Północno-Wschodniej w archipelagu Svalbard. Lecz nawet dziś w niektórych kręgach swastyki trzymają się mocno.

4 września 1963 r.

Polscy piłkarze wygrywają z Norwegią 9:0. To jedna z najwyższych wygranych w historii meczów Biało-Czerwonych. Dziś możemy o takich tylko pomarzyć, chociaż futbolistów mamy podobno światowej klasy…

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

5 września 1869 r.

Król Ludwik Bawarski rozpoczyna budowę iście bajkowego zamku Neuschwanstein. Nie dość, że nie zdąży go ukończyć, to potem jeszcze pomysł podkradnie mu Disney.

6 września 1622 r.

Podczas huraganu u wybrzeży Florydy idzie na dno hiszpański galeon „Nuestra Señora de Atocha”. Dla żeglarzy to koszmar, niemal wszyscy zginęli. Dla króla to skandal, bo statkiem płynęły złoto, srebro i kamienie szlachetne z Nowego Świata do jego skarbca. Jednak dla poszukiwaczy skarbów to marzenie – do którego udało się dotrzeć po, bagatela, ponad 350 latach.

7 września 1911 r.

Policja francuska aresztuje poetę Guillaume’a Apollinaire’a pod zarzutem kradzieży Mona Lizy z Luwru. Uznano go za podejrzanego ze względu na zbyt radykalne podejście do sztuki. Obraz się odnalazł, ale niesmak pozostał.

8 września 1504 r.

We Florencji zostaje odsłonięty Dawid dłuta Michała Anioła. Biblijny heros wytrwa przy Palazzo Vecchio 369 lat, po czym trzeba będzie go przenieść – ze strachu przed gołębimi odchodami.

9 września 1542 r.

Zaledwie dziewięciomiesięczną Marię Stuart koronowano na królową Szkotów. Piękny początek kariery… którą zakończy topór kata.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!