pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

 

Halo, tu "Przekrój", Twoja lektura na jesienne dni, a w niej wszystko: od literatury po rozrywkę. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe, więc nie zwlekaj dłużej!

Kup numer jesienny

Jesienią działaj z głową. Jesienny numer kwartalnika możesz zamówić z dostawą do domu i w zestawie z zeszytem krzyżówek. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe.

Kup numer jesienny z krzyżówkami
Przekrój
Pierwszy festiwal w Woodstock, krwawą awanturę o topolę i inspirujące zaćmienie Słońca wspomina ...
2018-08-13 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (13 – 19 sierpnia)

Kalendarium czarnowidza (13 – 19 sierpnia)

13 sierpnia 1969 r.

Amerykańscy kosmonauci, którzy jako pierwsi stanęli na Księżycu, biorą udział w paradzie w Nowym Jorku. Trochę jednak na to poczekali: wcześniej musieli przejść trzytygodniową kwarantannę na wypadek, gdyby przyciągnęli ze Srebrnego Globu jakieś diabelstwo! Ech, żeby tak traktować bohaterów…

14 sierpnia 1880 r.

Kończy się budowa katedry w Kolonii, największej takiej gotyckiej świątyni w północnej Europie. Ale trwało to aż 632 lata! Średniowiecze dawno się skończyło, a w architekturze królował już neogotyk.

15 sierpnia 1969 r.

Rozpoczyna się festiwal w Woodstock. Eeee tam, Stonesi nie przyjechali…

16 sierpnia 1794 r.

Podczas insurekcji kościuszkowskiej do obiegu trafiają pierwsze w historii polskie banknoty. Dziś to kolekcjonerska gratka, ale wtedy na niewiele się zdały.

17 sierpnia 1989 r.

Ślub biorą specjaliści od wybuchowych filmów – reżyserka Kathryn Bigelow i reżyser James Cameron. Jednak małżeństwo już po dwóch latach okaże się niewypałem.

18 sierpnia 1976 r.

W zdemilitaryzowanej strefie między dwiema Koreami dochodzi do awantury o ścięcie topoli. Z jej powodu rzuca się na siebie kilkunastu amerykańskich, południowo- i północnokoreańskich żołnierzy. W ruch idą siekiery, są ofiary. Oczywiście chodzi o politykę, a nie o ochronę przyrody...

19 sierpnia 1887 r.

Aleksander Głowacki z zaciekawieniem ogląda całkowite zaćmienie Słońca nad Polską. Wykorzysta to zjawisko w kluczowej scenie swojej powieści Faraon. Książka zyska uznanie, tylko Słońce – jak zwykle – nie dostanie żadnych tantiem.

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!