Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Pierwszy nalot w historii i wynalezienie chipsów przypomina wraz z początkiem tygodnia „Przekrojowy” ...
2018-08-20 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (20 – 26 sierpnia)

Kalendarium czarnowidza (20 – 26 sierpnia)

20 sierpnia 1618 r.

Po atakach na Żydów w Polsce król Zygmunt III Waza zakazuje druku i rozpowszechniania antysemickiego pamfletu Zwierciadło Korony Polskiej Sebastiana Miczyńskiego. Lecz nadal kto chciał, to drukował, czytał i jątrzył.

21 sierpnia 1968 r.

Przez Czechosłowację jadą polskie czołgi. Tak wygląda „bratnia pomoc” zaoferowana przez ZSRR, PRL i inne kraje komunistyczne czechosłowackim stalinowcom bojącym się zmian zapoczątkowanych przez Praską Wiosnę. Dla mieszkańców Czechosłowacji ta interwencja to tragedia. Dla Polaków wstyd na lata.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

22 sierpnia 1849 r.

Austriacy atakują Wenecję bombami zrucanymi z balonów. To pierwszy nalot w historii. Większość bomb nie trafi w cel, ale wojskowi już nie zapomną o pomyśle na prowadzenie wojny z powietrza.

23 sierpnia 79 r.

Wezuwiusz drży i dymi, lecz mieszkańców Pompejów wcale to nie niepokoi. W końcu jest 23 sierpnia i obchodzą Vulcanalia, czyli święto boga ognia. Kiedy dojdzie do erupcji wulkanu, będzie już za późno na ucieczkę.

24 sierpnia 1853 r.

George Crum – kucharz z amerykańskiego Saratoga Springs – ma zły dzień. Zirytował go klient żądający absurdalnie cienko pokrojonych frytek. Wściekły kucharz szatkuje ziemniaki, smaży i celowo przesala. Klient, zamiast narzekać, będzie w siódmym niebie. A Crum wynajdzie w ten sposób chipsy.

25 sierpnia 1698 r.

Car reformator Piotr Wielki wraca do Moskwy po wojażach po zachodniej Europie. Odetchną Holendrzy, wśród których z lubością prowadził eksperymenty naukowe, wyrywając zęby kowalskimi obcęgami. Za to mogą już się bać rosyjscy bojarzy – na początek o brody, za które przyjdzie im płacić podatek.

26 sierpnia 1972 r.

W Bratysławie władze czechosłowackie hucznie otwierają ekstrawagancki Nowy Most nad Dunajem. Wygląda niczym UFO, lecz to kosmiczna inwestycja także pod względem kosztów. Most wytrzymał jednak głosy krytyki, potem upadek Czechosłowacji, a w nowych czasach wytrzymuje tłumy turystów.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!