Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Wesołym krokiem wkraczamy w nowy miesiąc!
2017-05-01 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (1-7 maja)

Kalendarium czarnowidza (1-7 maja)
Czyta się 2 minuty

1 maja 2003 r.

Prezydent Bush ogłasza zakończenie działań zbrojnych w Iraku. Kiepski żart historii, bo prawdziwa wojna z Irakijczykami dopiero się rozpocznie.

2 maja 1863 r.

W Warszawie ginie publicysta Józef Aleksander Miniszewski, oskarżany w czasie powstania styczniowego o zdradę. Bezbronny, w szlafroku, został pozbawiony życia przez komando powstańczych żandarmów zwanych sztyletnikami. Oni też nie dorobią się dobrej marki. Terrorystami obwołają ich nie tylko carskie władze, ale nawet część polskiej opinii publicznej.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

3 maja 1914 r.

Jeden z ostatnich meczów w Hiszpanii rozgrywa Walter Rozitsky – jedyny polski piłkarz, który grał w Barcelonie i Realu Madryt. Sęk w tym, że słuch o nim zaginął podczas I wojny światowej, a w niektórych hiszpańskich gazetach pisano o nim jako o Niemcu…

4 maja 1810 r.

Na świat przychodzi nieślubny syn pani Walewskiej i Napoleona Bonaparte – Aleksander. Szkoda, że ojciec dziecka nie spełni wszystkich swoich obietnic wobec Polski, a rosyjska zima niebawem zamrozi jego wielką karierę. Skazany na imigrację Aleksander Walewski nie skończy jednak źle: zostanie… szefem MSZ Francji.

5 maja 1873 r.

Zaczyna pękać spekulacyjna bańka na wiedeńskiej giełdzie. Akcje idą w dół, za parę dni wybuchnie panika. A potem świat pogrąży się na kilka lat w finansowym kryzysie. Skąd my to znamy?

6 maja 1939 r.

W „Ilustrowanym Kuryerze Codziennym” pojawia się list do redakcji o kandydatach na „żywe torpedy”, gotowych do samobójczych ataków w obronie Polski. Własnych kamikaze się nie doczekaliśmy, ale co z tego – okropieństwa wojny i tak przerosły wszelkie obawy. 

7 maja 1924 r.

Benito Mussolini przybywa z pierwszą „gospodarską” wizytą na Sycylię. Dyktator uznaje, że na wyspie mafia ma zdecydowanie za dużo do powiedzenia. Wypowiada więc jej wojnę. W rewanżu mafiosi z Włoch i włoskiej diaspory w USA wezmą na cel Mussoliniego. Hmmm, czy wypada kibicować ośmiornicy?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!