Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Egzekucje, ucieczki, bójki, bitwy, szpitale i stosy. Czyli, jak zwykle, optymistycznie wspominamy stare ...
2017-04-24 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (24-30 kwietnia)

Kalendarium czarnowidza (24-30 kwietnia)
Czyta się 2 minuty

24 kwietnia 1741 r.

Utytułowany angielski bokser Jack Broughton daje na ringu taki wycisk swemu rywalowi George’owi Stevensonowi, że ten umiera wskutek odniesionych obrażeń. Zszokowany zwycięzca przez dwa lata nie będzie walczył, a potem doprowadzi do skodyfikowania zasad obowiązujących bokserów. I co z tego, skoro specjalistami od nieczystych zagrywek stali się z czasem sędziowie…

25 kwietnia 799 r.

Papież Leon III cudem umyka tłumowi Rzymian zamierzającemu go zlinczować. Ucieka do króla Franków Karola. Nawet nie podejrzewa, że w podzięce będzie go musiał uczynić cesarzem, co na zawsze zmieni historię Europy.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

26 kwietnia 1901 r.

Rewolwerowiec Tom Ketchum trafia na szubienicę. Kat partacz wybiera jednak za długi sznur. W efekcie podczas egzekucji stryczek urywa skazańcowi głowę! Ten skandal zmusi katów do liźnięcia matematyki: jak dopasować długość sznura do masy więźnia.

27 kwietnia 1915 r.

Dowodzący wojskami tureckimi w bitwie o Gallipoli Mustafa Kemal przeprowadza zaskakująco silny atak na pozycje aliantów. Tak rodzi się legenda dowódcy, który zostanie pierwszym prezydentem Turcji, a jako Atatürk (Ojciec Turków) zmodernizuje ją i zlaicyzuje. Dziś chciałby go prześcignąć Erdoğan…

28 kwietnia 1952 r.

Marilyn Monroe trafia do szpitala na operację wyrostka. Media rozpisują się o trosce gwiazdy, by na seksownym ciele nie pozostały blizny, a tymczasem ujawnia się jej blizna znacznie poważniejsza i bardziej wstydliwa. Okazuje się, że Marilyn nie jest wcale sierotą – jej matka wegetuje w zakładzie dla psychicznie chorych…

29 kwietnia 1928 r.

Na Zamku Królewskim prezydent Ignacy Mościcki wznosi serdeczny toast za goszczącego w Warszawie prezydenta Afganistanu oraz za długą przyjaźń między Polakami a krajami muzułmańskimi. Prezydent nieco przesadził, a czas to boleśnie zweryfikował.

30 kwietnia 893 r.

Trwają przygotowania do rozwiezienia relikwii Świętej Walburgi, słynnej misjonarki z Anglii działającej na terenie Niemiec. Jak na złość, ta noc nie będzie się jednak kojarzyła ze świątobliwą mniszką, lecz z jej oponentami: poganami, czarownicami, okultystami. To w noc Walpurgii miały się odbywać sabaty czarownic, to 30 kwietnia 1945 r. Adolf Hitler popełnił samobójstwo, a 30 kwietnia 1966 r. Anton Szandor LaVey założył w USA groteskowy Kościół Szatana.

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!