Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Kolejny poniedziałek...
2018-07-09 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (9 – 15 lipca)

Kalendarium czarnowidza (9 – 15 lipca)

9 lipca 1401 r.
Turko-mongolski władca Tamerlan zdobywa Bagdad. Ginie kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Muzułmanie mordują muzułmanów, bo od religii ważniejsza jest żądza władzy i bogactw.

10 lipca 1040 r.
Lady Godiva przejeżdża nago przez Coventry, aby wygrać zakład z mężem i wymóc na nim obniżkę podatków dla mieszkańców. Współczesny fiskus obciążeń nie obniży, nawet jeśli wszystkich nas puści w samych skarpetkach.

11 lipca 1562 r.
Król Zygmunt August zawiera umowę z europejskim pocztowym potentatem Christophem von Taxis. Tak powstaje nad Wisłą Poczta Polska. Już kilka lat później wybuchnie skandal, bo będzie niepunktualna i droga. Po wiekach można spokojnie stwierdzić: tradycja zobowiązuje.

12 lipca 1562 r.
Hiszpański biskup Jukatanu Diego de Landa każe spalić kilkadziesiąt tysięcy ksiąg, rzeźb i obiektów kultu Majów. A jednocześnie… pisze księgę o tej prekolumbijskiej kulturze. Szczyt bezczelności.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

13 lipca 1923 r.
Na wzgórzu nad Hollywood powstał słynny napis. W rzeczywistości brzmiał jednak „Hollywoodland” i reklamował… miejscowe osiedle budowlane. Dopiero kiedy cztery ostatnie litery odpadły ćwierć wieku później, napis stał się symbolem całej „filmowej” dzielnicy. Hollywood to nawet złom potrafi sprzedać jako cud świata.

14 lipca 1933 r.
W Trzeciej Rzeszy zabronione zostało funkcjonowanie jakichkolwiek innych partii poza rządzącą hitlerowską NSDAP. No przecież legalnie wygrała wybory, więc może wszystko, prawda?

15 lipca 1869 r.
Francuz Mège-Mouriès opatentował margarynę. Miała być tanim substytutem masła dla marynarzy i robotników, a jaką zrobiła karierę! Poszło jej jak po maśle, choć lekarze narzekają.

Data publikacji:

Adam Węgłowski

Adam Węgłowski

Rocznik 1975, stały współpracownik magazynu „Focus Historia”, autor książek historycznych i kryminalnych.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!