pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

 

Halo, tu "Przekrój", Twoja lektura na jesienne dni, a w niej wszystko: od literatury po rozrywkę. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe, więc nie zwlekaj dłużej!

Kup numer jesienny

Jesienią działaj z głową. Jesienny numer kwartalnika możesz zamówić z dostawą do domu i w zestawie z zeszytem krzyżówek. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe.

Kup numer jesienny z krzyżówkami
Przekrój
Kolejny tydzień...
2018-06-18 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (18 – 24 czerwca)

Kalendarium czarnowidza (18 – 24 czerwca)

18 czerwca 1815 r.

Napoleon przegrywa bitwę pod Waterloo. Wielu twierdzi jednak, że nie z własnej winy, a przez swego oficera sztabowego – Polaka Jerzego Zenowicza! Pojechał on wezwać wsparcie dla cesarza, ale okrężną drogą i podobno nie przekazał jego rozkazu dokładnie. Ciekawe, czy gdyby spisał się lepiej, ogłoszono by go współautorem zwycięstwa?

19 czerwca 1269 r.

Król Francji Ludwik IX Święty nakazuje Żydom, by pojawiali się publicznie tylko, nosząc specjalne żółte oznaczenia. Nie on pierwszy ich napiętnował, wcześniej nakazał to np. sobór laterański (1215 r.). A przecież Ludwik taki był święty...

20 czerwca 1960 r.

Animowane przygody psa Huckleberry dostają nagrodę Emmy. Po raz pierwszy uhonorowano w ten sposób rysunkowy serial dla dzieci. A dziś filmy animowane częstokroć są ciekawsze od tych fabularnych. Zabrakło aktorów lepszych od narysowanego psiska?

21 czerwca 2001 r.

Meksykańska malarka Frida Kahlo jako pierwsza Latynoska uhonorowana zostaje w USA znaczkiem pocztowym. Ciekawe, czy list z nią przeszedłby przez granicę umocnioną przez Donalda Trumpa.

22 czerwca 1789 r.

Sejm Czteroletni nakazuje przeprowadzenie w Rzeczypospolitej pierwszego spisu statystycznego. I tak poszło to na marne, bo kraj długo już nie przetrwał...

23 czerwca 1868 r.

Wynalazca Christopher Latham Sholes patentuje maszynę do pisania z układem klawiszy typu QWERTY. Biedak, na pewno by nie uwierzył, że po 150 latach będzie się o nim pisało wciąż na jego klawiaturze.

24 czerwca 2010 r.

Po najdłuższym meczu w dziejach tenisa – trwającym 11 godzin i 5 minut, a rozgrywanym z przerwami przez trzy dni – Amerykanin John Isner pokonuje Francuza Nicolasa Mahuta. Obaj panowie przeszli do historii. A co z kibicami, którzy to niezłomnie śledzili?

 

 

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!