Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Na samym dnie nie słychać pukania od spodu.
2018-06-11 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (11 – 17 czerwca)

Kalendarium czarnowidza (11 – 17 czerwca)

11 czerwca 1184 r. p.n.e.

Achajowie zdobywają Troję. Tak przynajmniej, zdaniem części historyków, określił tę datę słynny starożytny matematyk Eratostenes. Zdaniem innych wskazał na rok 1183. I w ten sposób znawcy toczą o to własną wojnę, jakby trojańskiej było mało.

12 czerwca 1968 r.

Premiera Dziecka Rosemary Romana Polańskiego. Aż trudno zliczyć, ile osób związanych z tym horrorem dotknęły potem życiowe dramaty. Jeszcze straszniejsze, że wielu widzi w tym działanie sił nadprzyrodzonych…

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

13 czerwca 1325 r.

Islamski podróżnik Ibn Battuta wyrusza z Tangeru w podróż, która potrwa prawie ćwierć wieku. Nie zdołał jej jednak tak zareklamować, jak Marco Polo własnej. Cóż, reklama jest podstawą… historii.

14 czerwca 1822 r.

Matematyk Charles Babbage proponuje brytyjskiemu Royal Astronomical Society budowę tzw. maszyny różnicowej będącej swoistym XIX-wiecznym komputerem. Pomysł przerósł jednak swoje czasy.

15 czerwca 1219 r.

Dosłownie z nieba spada Duńczykom ich narodowa flaga. Tak przynajmniej mówi pobożna legenda. Przyniosła efekt, bo duńską flagą inspirowały się również inne skandynawskie państwa. No i teraz dzieci na lekcji geografii narzekają, że tak łatwo je pomylić!

16 czerwca 1792 r.

W obliczu wojny polsko-rosyjskiej przerwane zostały prace przy budowie warszawskiej Świątyni Najwyższej Opatrzności – synkretycznego wotum wdzięczności za Konstytucję 3 maja wznoszonego w pobliżu Łazienek. Ostatecznie stanie grubo ponad 200 lat później. W innym miejscu stolicy i jako katolicka Świątynia Opatrzności Bożej. 

17 czerwca 2001 r.

Skończyła się premierowa polska edycja słynnego reality show Big Brother. Wygrał ją Janusz Dzięcioł. Czy ktoś to jeszcze pamięta?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!