Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Czy naprawdę nie może być lepiej?
2018-05-28 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (28 maja – 3 czerwca)

Kalendarium czarnowidza (28 maja – 3 czerwca)

28 maja 585 r. p.n.e.

Podczas bitwy między Lidyjczykami i Medami nad rzeką Halys dochodzi do zaćmienia Słońca. Skonsternowane obie strony pospiesznie zawierają pokój. A wystarczyło posłuchać Talesa z Miletu, który wcześniej przepowiedział to zaćmienie na podstawie obliczeń. Ale kto by zważał na filozofów...

29 maja 1942 r.

Bing Crosby nagrywa przebój White Christmas. Do dziś sprzedało się 50 mln egzemplarzy singla z tą piosenką. To absolutny rekord! Gdyby jeszcze ściągał opady śniegu na Boże Narodzenie…

30 maja 1808 r.

Cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte anektuje Toskanię. Nic dziwnego, wielu turystów też by tak chciało.

31 maja 1283 r.

Król Neapolu Karol I Andegaweński szykuje się do pojedynku z królem Aragonii Piotrem III. Stawką jest panowanie nad Sycylią. Rywale myślą, myślą i dzień później przybędą na miejsce starcia o różnych porach. Genialne! Dzięki temu obaj ogłoszą swoje zwycięstwo.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

1 czerwca 1956 r.

Przy ul. Lipowej w Białymstoku powstaje pierwszy w Polsce sklep samoobsługowy. Gdyby było jeszcze co wybierać na półkach…

2 czerwca 455 r.

Wandalowie zdobywają Rzym i plądrują go dwa tygodnie. Zwiedzanie trwa krócej.

3 czerwca 1948 r.

Korczak Ziółkowski – amerykański rzeźbiarz polskiego pochodzenia – zaczyna tworzyć w skale w Górach Czarnych gigantyczny posąg indiańskiego wodza Szalonego Konia. Tak wielki, że artyście nie starczyło na niego życia. Dzieło kontynuują następcy. To się nazywa sztafeta pokoleń!

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!