Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Czy naprawdę nie może być lepiej?
2018-05-28 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (28 maja – 3 czerwca)

Kalendarium czarnowidza (28 maja – 3 czerwca)

28 maja 585 r. p.n.e.

Podczas bitwy między Lidyjczykami i Medami nad rzeką Halys dochodzi do zaćmienia Słońca. Skonsternowane obie strony pospiesznie zawierają pokój. A wystarczyło posłuchać Talesa z Miletu, który wcześniej przepowiedział to zaćmienie na podstawie obliczeń. Ale kto by zważał na filozofów...

29 maja 1942 r.

Bing Crosby nagrywa przebój White Christmas. Do dziś sprzedało się 50 mln egzemplarzy singla z tą piosenką. To absolutny rekord! Gdyby jeszcze ściągał opady śniegu na Boże Narodzenie…

30 maja 1808 r.

Cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte anektuje Toskanię. Nic dziwnego, wielu turystów też by tak chciało.

31 maja 1283 r.

Król Neapolu Karol I Andegaweński szykuje się do pojedynku z królem Aragonii Piotrem III. Stawką jest panowanie nad Sycylią. Rywale myślą, myślą i dzień później przybędą na miejsce starcia o różnych porach. Genialne! Dzięki temu obaj ogłoszą swoje zwycięstwo.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

1 czerwca 1956 r.

Przy ul. Lipowej w Białymstoku powstaje pierwszy w Polsce sklep samoobsługowy. Gdyby było jeszcze co wybierać na półkach…

2 czerwca 455 r.

Wandalowie zdobywają Rzym i plądrują go dwa tygodnie. Zwiedzanie trwa krócej.

3 czerwca 1948 r.

Korczak Ziółkowski – amerykański rzeźbiarz polskiego pochodzenia – zaczyna tworzyć w skale w Górach Czarnych gigantyczny posąg indiańskiego wodza Szalonego Konia. Tak wielki, że artyście nie starczyło na niego życia. Dzieło kontynuują następcy. To się nazywa sztafeta pokoleń!

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!