pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

 

Halo, tu "Przekrój", Twoja lektura na jesienne dni, a w niej wszystko: od literatury po rozrywkę. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe, więc nie zwlekaj dłużej!

Kup numer jesienny

Jesienią działaj z głową. Jesienny numer kwartalnika możesz zamówić z dostawą do domu i w zestawie z zeszytem krzyżówek. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe.

Kup numer jesienny z krzyżówkami
Przekrój
Posępnego tygodnia życzy czarnowidz
2018-05-21 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (21 – 27 maja)

Kalendarium czarnowidza (21 – 27 maja)

21 maja 1939 r.

W meczu piłkarskim Ruch Chorzów–Union Touring, zakończonym wynikiem 12:1, Górnoślązak Ernest Wilimowski zdobywa aż 10 bramek! To fantastyczny rekord w polskiej ekstraklasie. Niechętnie się jednak o nim wspomina, bo niedługo potem Wilimowski strzelał kolejne gole… w koszulce ze swastyką.

22 maja 2001 r.

Jane Fonda rozwodzi się z Tedem Turnerem po 10 latach małżeństwa. A wydawało się, że dwie gwiazdy potrafią świecić razem.

23 maja 1430 r.

Podczas powrotu z wojennej potyczki 18-letnia Joanna d’Arc wpada w ręce Burgundczyków, ci zaś wydają francuską bohaterkę Anglikom. To miał być jej żałosny koniec, lecz stał się początkiem jeszcze większej, choć tragicznej chwały.

24 maja 1844 r.

Samuel Morse nadaje swoim kodem pierwszą telegraficzną informację w historii. „Co Bóg czyni!” – zacytował w nim z patosem Biblię. Mniej dostojny był pierwszy komunikat wysłany w 1969 r. Internetem: „lo”. To miał być wyraz „login”, ale system się zawiesił… 

25 maja 1935 r.

Na stadionie w Ann Arbor amerykański lekkoatleta Jesse Owens zalicza cztery rekordy świata w zaledwie 45 minut! Króluje w sprincie na 100 jardów, skoku w dal, biegu na 200 jardów oraz wyścigu na 220 jardów przez płotki. Zadziwiające, aczkolwiek dziś ten czarnoskóry sportowiec znany jest głównie z tego, że na igrzyskach w Berlinie (1936) zagrał na nosie Hitlerowi.

26 maja 1331 r.

W Chęcinach rozpoczyna się zjazd możnowładców i rycerstwa zwołany przez króla Władysława Łokietka. Szkoda, że z tej pierwszej sesji parlamentarnej w polskiej historii nie możemy zobaczyć relacji. Chociaż… może to lepiej: zaraz pojawiłyby się dowcipy o zakutych łbach posłów.   

27 maja 1703 r.

Car Piotr Wielki zakłada Sankt Petersburg. Gdyby wiedział, ile jeszcze razy będzie się zmieniała nazwa miasta, pewnie wybrałby prostszą i bardziej swojską.

 

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!