Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Posępnego tygodnia życzy czarnowidz
2018-05-21 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (21 – 27 maja)

Kalendarium czarnowidza (21 – 27 maja)

21 maja 1939 r.

W meczu piłkarskim Ruch Chorzów–Union Touring, zakończonym wynikiem 12:1, Górnoślązak Ernest Wilimowski zdobywa aż 10 bramek! To fantastyczny rekord w polskiej ekstraklasie. Niechętnie się jednak o nim wspomina, bo niedługo potem Wilimowski strzelał kolejne gole… w koszulce ze swastyką.

22 maja 2001 r.

Jane Fonda rozwodzi się z Tedem Turnerem po 10 latach małżeństwa. A wydawało się, że dwie gwiazdy potrafią świecić razem.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

23 maja 1430 r.

Podczas powrotu z wojennej potyczki 18-letnia Joanna d’Arc wpada w ręce Burgundczyków, ci zaś wydają francuską bohaterkę Anglikom. To miał być jej żałosny koniec, lecz stał się początkiem jeszcze większej, choć tragicznej chwały.

24 maja 1844 r.

Samuel Morse nadaje swoim kodem pierwszą telegraficzną informację w historii. „Co Bóg czyni!” – zacytował w nim z patosem Biblię. Mniej dostojny był pierwszy komunikat wysłany w 1969 r. Internetem: „lo”. To miał być wyraz „login”, ale system się zawiesił… 

25 maja 1935 r.

Na stadionie w Ann Arbor amerykański lekkoatleta Jesse Owens zalicza cztery rekordy świata w zaledwie 45 minut! Króluje w sprincie na 100 jardów, skoku w dal, biegu na 200 jardów oraz wyścigu na 220 jardów przez płotki. Zadziwiające, aczkolwiek dziś ten czarnoskóry sportowiec znany jest głównie z tego, że na igrzyskach w Berlinie (1936) zagrał na nosie Hitlerowi.

26 maja 1331 r.

W Chęcinach rozpoczyna się zjazd możnowładców i rycerstwa zwołany przez króla Władysława Łokietka. Szkoda, że z tej pierwszej sesji parlamentarnej w polskiej historii nie możemy zobaczyć relacji. Chociaż… może to lepiej: zaraz pojawiłyby się dowcipy o zakutych łbach posłów.   

27 maja 1703 r.

Car Piotr Wielki zakłada Sankt Petersburg. Gdyby wiedział, ile jeszcze razy będzie się zmieniała nazwa miasta, pewnie wybrałby prostszą i bardziej swojską.

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!