Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Będzie tylko gorzej.
2018-04-23 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (23 – 29 kwietnia)

Kalendarium czarnowidza (23 – 29 kwietnia)
Kalendarium czarnowidza (23 – 29 kwietnia)

23 kwietnia 1867 r.

Napoleon III otrzymuje list wyjaśniający, jak konstruktorzy z Francji i Wielkiej Brytanii chcieliby zbudować tunel pod kanałem La Manche. Lecz od zachwytu cesarza do momentu, gdy faktycznie powstanie Eurotunel, minie 127 lat. 

24 kwietnia 1961 r.

Szwedzi z dumą podnoszą z dna morza swój potężny XVII-wieczny okręt „Vasa”. Dziwny powód do dumy, bo jednostka zatonęła podczas dziewiczego rejsu, nie przepłynąwszy nawet morskiej mili. Lecz jako muzeum sprawdza się dziś lepiej niż wiele zasłużonych statków.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

25 kwietnia 1886 r.

Trzydziestoletni Zygmunt Freud otwiera gabinet przy Rathausstrasse w Wiedniu. Lecz początkowo żadni pacjenci się nie zjawiają. Nic dziwnego – jak się okaże, wiedeńczycy mieli naprawdę wiele do ukrycia... 

26 kwietnia 1336 r.

Francesco Petrarka zdobywa szczyt Mont Ventoux w Prealpach Prowansalskich. Najwyraźniej poeta lubił wznosić się na wyżyny. A że przy okazji opisał swoją wędrówkę (pewnie nieco ją koloryzując), zapoczątkował modę na wspinanie się po górach.

27 kwietnia 1667 r.

Zubożały i ociemniały poeta John Milton sprzedaje prawa do publikacji swojego największego dzieła – Raju utraconego – za pięć funtów (równowartość dzisiejszych 4 tys. złotych). Stracił może nie raj, ale na pewno okazję do bardziej godnego zarobku.

28 kwietnia 1944 r.

Stalin przyjmuje w Moskwie polonijnego księdza z USA Stanisława Orlemańskiego. Zapewnia go, że chce demokratycznej Polski. Ksiądz przekazuje łgarstwa Stalina dalej, a Amerykanie biorą je za dobrą monetę. 

29 kwietnia 1934 r.

Zostaje otwarty Port Lotniczy Warszawa-Okęcie. Latka lecą, ale chyba nawet nie dociągnie do setki, bo w 2027 r. ma ustąpić miejsca Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu. 

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!