pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

 

Halo, tu "Przekrój", Twoja lektura na jesienne dni, a w niej wszystko: od literatury po rozrywkę. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe, więc nie zwlekaj dłużej!

Kup numer jesienny

Jesienią działaj z głową. Jesienny numer kwartalnika możesz zamówić z dostawą do domu i w zestawie z zeszytem krzyżówek. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe.

Kup numer jesienny z krzyżówkami
Przekrój
Będzie tylko gorzej.
2018-04-23 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (23 – 29 kwietnia)

Kalendarium czarnowidza (23 – 29 kwietnia)
Kalendarium czarnowidza (23 – 29 kwietnia)

23 kwietnia 1867 r.

Napoleon III otrzymuje list wyjaśniający, jak konstruktorzy z Francji i Wielkiej Brytanii chcieliby zbudować tunel pod kanałem La Manche. Lecz od zachwytu cesarza do momentu, gdy faktycznie powstanie Eurotunel, minie 127 lat. 

24 kwietnia 1961 r.

Szwedzi z dumą podnoszą z dna morza swój potężny XVII-wieczny okręt „Vasa”. Dziwny powód do dumy, bo jednostka zatonęła podczas dziewiczego rejsu, nie przepłynąwszy nawet morskiej mili. Lecz jako muzeum sprawdza się dziś lepiej niż wiele zasłużonych statków.

25 kwietnia 1886 r.

Trzydziestoletni Zygmunt Freud otwiera gabinet przy Rathausstrasse w Wiedniu. Lecz początkowo żadni pacjenci się nie zjawiają. Nic dziwnego – jak się okaże, wiedeńczycy mieli naprawdę wiele do ukrycia... 

26 kwietnia 1336 r.

Francesco Petrarka zdobywa szczyt Mont Ventoux w Prealpach Prowansalskich. Najwyraźniej poeta lubił wznosić się na wyżyny. A że przy okazji opisał swoją wędrówkę (pewnie nieco ją koloryzując), zapoczątkował modę na wspinanie się po górach.

27 kwietnia 1667 r.

Zubożały i ociemniały poeta John Milton sprzedaje prawa do publikacji swojego największego dzieła – Raju utraconego – za pięć funtów (równowartość dzisiejszych 4 tys. złotych). Stracił może nie raj, ale na pewno okazję do bardziej godnego zarobku.

28 kwietnia 1944 r.

Stalin przyjmuje w Moskwie polonijnego księdza z USA Stanisława Orlemańskiego. Zapewnia go, że chce demokratycznej Polski. Ksiądz przekazuje łgarstwa Stalina dalej, a Amerykanie biorą je za dobrą monetę. 

29 kwietnia 1934 r.

Zostaje otwarty Port Lotniczy Warszawa-Okęcie. Latka lecą, ale chyba nawet nie dociągnie do setki, bo w 2027 r. ma ustąpić miejsca Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu. 

 

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!