Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Kolejny tydzień czas zacząć...!
2018-04-16 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (16 – 22 kwietnia)

Kalendarium czarnowidza (16 – 22 kwietnia)

16 kwietnia 1457 r. p.n.e.

W bitwie pod Megiddo faraon Totmes III pokonuje koalicję Kananejczyków. To zdarzyło się tak dawno, że nikt by już nie pamiętał, gdyby nie dwa fakty. Była to pierwsza w historii bitwa udokumentowana w źródłach pisanych. I to od niej pochodzi termin „Armageddon”, oznaczający ostateczną batalię między siłami dobra i zła, jaka ma się rozegrać na koniec świata.

17 kwietnia 1387 r.

Bohaterowie „Opowieści kanterberyjskich” Geoffreya Chaucera rozpoczynają swoją pielgrzymkę. Ich historie staną się kopalnią wiedzy o średniowiecznych obyczajach, sposobie życia i… grzeszenia.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

18 kwietnia 1906 r.

Nad ranem trzęsienie ziemi, którego epicentrum znajduje się wzdłuż uskoku San Andreas, niszczy trzy czwarte San Francisco i pochłania kilka tysięcy ofiar. Co więcej, odtąd Kalifornijczycy wciąż żyją w strachu, że w przyszłości czekają ich jeszcze silniejsze wstrząsy.

19 kwietnia 1770 r.

Brytyjski podróżnik James Cook dostrzega ze statku nieznany brzeg: Australię. Nie minie ćwierć wieku, a na kontynent dotrą pierwsi brytyjscy osadnicy. Nie mają powodu do radości Aborygeni, których kolonizatorzy prawie wytępią. Nie mają się też z czego cieszyć więźniowie w Wielkiej Brytanii – bo przez kilkadziesiąt lat to właśnie antypody będą miejscem ich zsyłki.

20 kwietnia 1957 r.

Premiera „Kanału” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Minęło ponad sześćdziesiąt lat, a wciąż uznawany jest za najlepszy film o powstaniu warszawskim. Zasługa reżysera czy wina kolejnych pokoleń filmowców?

21 kwietnia 1918 r.

Nad Sommą strącony zostaje niemiecki as lotniczy „Czerwony Baron” Manfred von Richthofen. Wiadomo, kto strzelał – Kanadyjczyk i Australijczycy – lecz nie ma pewności, kto strącił słynnego pilota. Jednak, paradoksalnie, nawet to współtworzy jego legendę.

22 kwietnia 2002 r.

Zawieszona zostaje produkcja Poloneza. Przez niemal ćwierć wieku z taśm produkcyjnych zjechało ponad milion egzemplarzy tych aut. „Poloneza czas kończyć”, westchnął niejeden automobilista...

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!