pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

 

Halo, tu "Przekrój", Twoja lektura na jesienne dni, a w niej wszystko: od literatury po rozrywkę. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe, więc nie zwlekaj dłużej!

Kup numer jesienny

Jesienią działaj z głową. Jesienny numer kwartalnika możesz zamówić z dostawą do domu i w zestawie z zeszytem krzyżówek. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe.

Kup numer jesienny z krzyżówkami
Przekrój
Kolejny fatalny tydzień.
2018-04-02 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (2 – 8 kwietnia)

Kalendarium czarnowidza (2 – 8 kwietnia)

2 kwietnia 1725 r.

W rodzinie weneckich aktorów rodzi się mały Giacomo. W dzieciństwie uważany będzie za słabowitego i umysłowo ociężałego. A jednak z czasem Giacomo Casanova stanie się najsłynniejszym uwodzicielem w dziejach! Nawet czarnowidz musi wyrazić swój szacunek. 

3 kwietnia 1679 r.

Edmond Halley spotyka się w Gdańsku z Janem Heweliuszem. Co za koniunkcja! Gdańsk stał się astronomicznym centrum wszechświata. Chociaż raz.

4 kwietnia 1791 r.

Jeszcze przed Konstytucją 3 maja ksiądz reformator Paweł Ksawery Brzostowski uchwala w swoich włościach pod Wilnem – zwanych Rzeczpospolitą Pawłowską – własną konstytucję. Już wcześniej zlikwidował tam pańszczyznę, teraz postanowił zamienić chłopów w światłych obywateli. Szkoda, że tak późno, i szkoda, że dziś to sprawa tak zapomniana.

5 kwietnia 1952 r.

W Holandii zostaje zwodowany statek pasażerski „Maasdam”. Kilkanaście lat później zasłynie jako PRL-owski transatlantyk – pod nową nazwą „Stefan Batory”. Nawet Kargul z Pawlakiem nim popłyną. Ale wrócą samolotem.

6 kwietnia 1654 r.

Król Jan Kazimierz nakazuje wygnać z Rzeczypospolitej obcokrajowców innowierców. Rok później kraj zaleje szwedzki „potop”. Wtedy rozpoczną się represje także wobec rodaków innowierców. Tak rodzi się stereotyp Polaka-katolika. 

7 kwietnia 2016 r.

W Malezji zostaje schwytany największy pyton w historii. Ma aż 8 m długości! Trafi do Księgi rekordów Guinnessa. Ma szczęście, że nie jako skórzana okładka.  

8 kwietnia 1820 r.

Na wyspie Milos znaleziono posąg Wenus. Podobno miała jeszcze wtedy ręce. Tylko po co?

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!