Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Julian Tuwim rzekł: „Pesymista to optymista z praktyką życiową”. A my praktykujemy ją co tydzień!. ...
2018-03-12 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (12 – 18 marca)

Kalendarium czarnowidza (12 – 18 marca)
Kalendarium czarnowidza (12 – 18 marca)

12 marca 1679 r.

Król Jan III Sobieski nadaje wiernym Tatarom wsie na Podlasiu, m.in. Kruszyniany. Meczet stoi tam do dzisiaj. Gorzej, że coraz więcej rodaków nie wie, skąd się wziął.

13 marca 1881 r.

Rewolucjoniści zabijają cara Aleksandra II. Mają nadzieję, że to coś zmieni w Imperium Rosyjskim. Owszem, zmieni: jego syn Aleksander III jeszcze zaostrzy polityczne represje.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

14 marca 1937 r.

Papież Pius XI ogłasza encyklikę Z palącą troską potępiającą nazizm. I będzie to ostatni tak głośny i jednoznaczny protest Watykanu przeciw polityce Hitlera.

15 marca 1964 r.

Aktorka Elizabeth Taylor – filmowa Kleopatra – wychodzi za Richarda Burtona – filmowego Marka Antoniusza. Związek będzie równie burzliwy jak starożytna historia. I też nie skończy się happy endem.

16 marca 455 r.

Cesarz zachodniorzymski Walentynian jedzie na Pole Marsowe, żeby postrzelać z łuku. Ani się obejrzy, a dopadną go zamachowcy. Zginie od miecza dawnego podkomendnego wodza Aecjusza – którego cesarz zasiekł kilka miesięcy wcześniej. Cóż, kto mieczem wojuje…

17 marca 1945 r.

„Rano wczoraj intensywnie notowałem pierwszy wykład Traktatu o dobrej robocie” – zapisuje w dzienniku światowej sławy filozof i wykładowca uniwersytecki Tadeusz Kotarbiński. Dobra robota! Szkoda, że trochę zapomniana.

18 marca 1936 r.

„Sejm pełni rolę skromnego, posłusznego funkcjonariusza rządowego, którego całym zadaniem jest wstawanie i siadanie podczas czytania ustaw rządowych” – stwierdza w polskim parlamencie posłanka Janina Prystorowa. A zdawało się, że to było tak dawno temu…

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!