pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

 

Halo, tu "Przekrój", Twoja lektura na jesienne dni, a w niej wszystko: od literatury po rozrywkę. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe, więc nie zwlekaj dłużej!

Kup numer jesienny

Jesienią działaj z głową. Jesienny numer kwartalnika możesz zamówić z dostawą do domu i w zestawie z zeszytem krzyżówek. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe.

Kup numer jesienny z krzyżówkami
Przekrój
I znowu poniedziałek. Koszmarnego tygodnia życzy Czarnowidz –
2018-02-26 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (26 lutego – 4 marca)

Kalendarium czarnowidza (26 lutego – 4 marca)

26 lutego 212 r.

Polityczna walka dwóch braci o władzę nad Imperium Rzymskim przybiera krwawy obrót. Starszy Karakalla zabija młodszego Getę, po czym oświadcza pretorianom, że właśnie… udaremnił zamach na swoje życie. Dla pewności zapłaci gwardzistom za okazane zrozumienie, a sympatyków brata wybije. Czegoś jednak zaniedbał, skoro pięć lat później sam padnie ofiarą zamachu.

27 lutego 1941 r.

Rebeka Alfreda Hitchcocka zdobywa dwa Oscary – dla najlepszego filmu i za zdjęcia. Sam reżyser nagrody nie dostaje. I tak będzie już zawsze, choć ceremoniom oscarowym nieraz będzie towarzyszył suspens...

28 lutego 1931 r.

W duńskiej prasie ukazuje się wywiad z Lili Elbe – kobietą znaną dawniej jako Einar Wegener. Po przejściu operacji zmiany płci ma nadzieję na normalne życie, a lekarze podtrzymują ją na duchu. Jednak dawni znajomi się odwracają, a wywiad wywołuje niezdrową sensację.

1 marca 1945 r.

Prezydent Roosevelt przedstawia przed amerykańskim Kongresem postanowienia konferencji jałtańskiej. Nikt ich nie krytykuje. Amerykanie czują, że nie są do końca fair wobec Polaków, ale uznają, że lepszego rozwiązania nie ma.

2 marca 1917 r.

W Rosji, po abdykacji cara Mikołaja II, Rząd Tymczasowy ogłasza hymnem Marsyliankę robotniczą. Czyli melodię znaną z rewolucji francuskiej, opatrzoną jednak własnym rosyjskim tekstem. Proroczo, bo przemiany w kraju carów przybrały ostatecznie odmienny charakter niż we Francji…

3 marca 1875 r.

W Paryżu ma premierę Carmen Georges’a Bizeta. Ileż to już byków zabito – na operowej scenie!

4 marca 1902 r.

Podczas dyskusji w brytyjskim parlamencie poświęconej wojnie burskiej posłom zostaje pokazane zdjęcie umierającej, wycieńczonej dziewczynki. To ma być dowód, że Burowie są fanatykami nieliczącymi się nawet z życiem własnych dzieci. Wniosek jest jasny: trzeba powstrzymać tych barbarzyńców! Po czasie okazuje się, że barbarzyńcą jest kto inny – zdjęcie zrobiono w brytyjskim obozie koncentracyjnym dla Burów.

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!