Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czytanie owocuje!

W letnim „Przekroju” nadzieja i ciekawość, szczęśliwe trafy i wielkie odkrycia. Ukraińska literatura i sztuka, a także antywojenny Bertrand Russell pod rękę z Josephem Hellerem. Uważne słuchanie i świadome śnienie. Dzikie pływanie i zbieranie jagód. Dbanie o rozwój, zdrowie i dobrostan. Prasłowianie, Aborygeni i uciekające ze Słońca fotony.

Kup letni „Przekrój”

Aż 220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj z bezpłatną przesyłką. Sprawdź!

Przekrój
Jeśli tylko przewertować przykurzone karty historii, niewiele mamy powodów do bycia optymistami.
2017-04-17 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (17-23 kwietnia)

Kalendarium czarnowidza (17-23 kwietnia)
Czyta się 2 minuty

17 kwietnia 6 p.n.e.

Ma miejsce koniunkcja Księżyca z Jowiszem, co dla astrologów stanowi znak narodzin wielkiego władcy. Na dodatek dochodzi do tego w znaku Barana, czyli symbolu Judei. To woda na młyn dla tych, którzy koniecznie szukają naukowego potwierdzenia na biblijne opowieści. Ich zdaniem właśnie ten „królewski horoskop” skłonił trzech mędrców do wyruszenia w drogę do Betlejem...

18 kwietnia 1123

W trakcie wyprawy wojennej przeciw Turkom król jerozolimski Baldwin II rozbija obóz nad Eufratem i jedzie sobie na polowanie z sokołem. Podczas nieobecności władcy na obóz uderzają tureckie wojska. Armia krzyżowców zostaje rozbita, a Baldwin II trafia w ręce wroga. Los sokoła pozostaje nieznany.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

19 kwietnia 1887

Aleksander Uljanow zostaje skazany na karę śmierci za udział w antycarskim spisku. Proces śledzi jego młodszy brat, Włodzimierz. Pod rewolucyjnym pseudonimem Lenin za trzydzieści lat zgotuje carskiej rodzinie krwawą pomstę...

20 kwietnia 1889

Fryderyk Nietzsche, osadzony w klinice psychiatrycznej, pogrąża się w depresji i apatii. Obawia się, że jego dzieła zostaną w przyszłości wykorzystane dla jakiegoś monstrualnego celu. Tego samego dnia rodzi się Adolf Hitler.

21 kwietnia 753 p.n.e.

Romulus i Remus zakładają Rzym. Ale miasto jest za małe dla ich obu! Za chwilę jeden brat zabija drugiego. I tak to już będzie ze starożytnym Wiecznym Miastem – wiecznie będzie mu mało miejsca, wiecznie ktoś będzie mu przeszkadzał, wiecznie będzie trzeba kogoś zabić...

22 kwietnia 1988

Od tego dnia nie wykonano już w Polsce żadnego wyroku śmierci. Dzień wcześniej przeprowadzono ostatnią egzekucję. Jednak dziś, 29 lat później, prawie połowa Polaków jest za przywróceniem kary śmierci…

23 kwietnia 1883

Podróżnik Stefan Szolc-Rogoziński zakłada stację na wyspie Mondoleh u wybrzeży Kamerunu. To ma być początek ekspansji kolonialnej Polaków w Afryce. Jednak szybko okazuje się, że Czarny Ląd wykorzystywać mogą tylko mocarstwa, które przejmują kameruńską „polską kolonię”.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!