Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Szklanka jest zawsze w połowie pusta.
2018-02-19 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (19-25 lutego)

Kalendarium czarnowidza (19-25 lutego)

19 lutego 1910 r.

Chora na tyfus kucharka Mary Mallon opuszcza szpital. Amerykańskie władze zgadzają się na to pod warunkiem, że kobieta porzuci pracę w kuchni – sprzyjającą roznoszeniu zarazków. Kiedy pięć lat później w jednym z nowojorskich szpitali wybucha epidemia, okazuje się, że Mallon złamała obietnicę! Za karę zostanie dożywotnio izolowana, a do historii przejdzie jako „Tyfusowa Mary”.

20 lutego 1959 r.

Pierwszy występ 17-letniego Jimiego Hendrixa – w synagodze w Seattle – kończy się wyrzuceniem chłopaka z zespołu. Jednak młody gitarzysta się nie załamie. Za to nazwy zespołu, który z niego zrezygnował, nie pamięta już nikt.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

21 lutego 1921 r.

W wielodzietnej rodzinie żyjącej w miasteczku w środkowej Afryce przychodzi na świat Jean-Bedel Bokassa. Przejdzie do historii jako ambitny wojskowy i mściwy okrutnik, mitoman i twórca Cesarstwa Środkowoafrykańskiego, cesarz i… kanibal.

22 lutego 1943 r.

W monachijskim więzieniu kat ścina głowy młodym Niemcom działającym w antyhitlerowskiej organizacji Biała Róża. Niewielu w III Rzeszy po nich zapłacze, choć bohaterstwo młodych będzie wychwalał z zagranicy niemiecki noblista Thomas Mann.

23 lutego 1455 r.

Johannes Gutenberg drukuje pierwszą Biblię. Tym samym przyniesie światu wydawniczą rewolucję. Mimo to trzynaście lat później umrze w biedzie i zapomnieniu.

24 lutego 1981 r.

Książę Karol ogłasza zaręczyny z Dianą Spencer. Miało być tak pięknie…

25 lutego 1924 r.

Maria Skłodowska-Curie tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tego samego, który w czasach młodości Marii sprzeciwiał się przyjmowaniu kobiet na studia i do pracy.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!