Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Nie śpieszcie się, i tak nie zdążycie. Spokojnego, powolnego piątku życzy czarnowidz
2018-02-05 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (5-11 lutego)

Kalendarium czarnowidza (5-11 lutego)

5 lutego 1886 r.

Awanturnik Richard Burton zostaje odznaczony przez królową Wiktorię. Skandal, bo ten wybitny podróżnik i poliglota miał również opinię pornografa. Przez to, że… wydał pełne tłumaczenie „Księgi tysiąca i jednej nocy”. Okazało się, że to nie bajka dla dzieci.

6 lutego 1914 r.

Stanisław Witkiewicz pisze do syna, że gościł na obiedzie Józefa Piłsudskiego. „Dostałem od niego jego czapkę strzelecką. Chcę to uchronić dla Muzeum Narodowego. Czapka jak czapka, ale tkwi w niej treść doniosła” – chwali się. Syn go przebije: będzie bowiem Witkacy przechowywał… niedopałek papierosa Piłsudskiego.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

7 lutego 1964 r.

22-letni bokserski mistrz Cassius Clay przechodzi na islam i przyjmuje imię Muhammad Ali. To wyraz radykalizacji – przeciw rasizmowi białej Ameryki.

8 lutego 1587 r.

Na polecenie Elżbiety I na szafot trafia Maria Stuart, królowa Szkocji. To nie koniec nieszczęść władczyni. Kat niezguła dekapituje ją dopiero trzecim uderzeniem topora…

9 lutego 1991 r.

Z lubelskiej bazyliki skradziony zostaje zabytkowy relikwiarz z – jak mówi legenda – kawałkami krzyża Chrystusa. A mówią, że tylko ludzie średniowiecza szaleli na punkcie relikwii.

10 lutego 1879 r.

Dziennikarz i badacz Henry Morton Stanley rusza w drogę, by eksplorować Kongo. Niestety, działa na zlecenie króla Belgów Leopolda II, którego okrutna polityka będzie kosztowała życie miliony Afrykańczyków.

11 lutego 1963 r.

Jest mroźny ranek, gdy pogrążona w depresji Sylvia Plath pisze wiersz „Krawędź”, potem szykuje mleko i kanapki dla dzieci, a na koniec… odbiera sobie życie. Pech, że dopiero po śmierci zostanie naprawdę doceniona.

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!