Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Smutna wiadomość na początek tygodnia: pierwszy hipster był Polakiem.
2018-01-29 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (29 stycznia-4 lutego)

Kalendarium czarnowidza (29 stycznia-4 lutego)

29 stycznia 1415 r.

Na sobór w Konstancji przybywa polska delegacja. Furorę zrobił Zawisza Czarny – ubrał się w hipsterski strój ozdobiony malowanymi strusimi piórami i jechał na czele szpanerskiego orszaku złożonego z dwóch tuzinów koni. To dopiero byłby pomysł na nową telenowelę TVP: średniowieczną „Modę na sukces”.

30 stycznia 1975 r.

Węgierski wynalazca Ernő Rubik patentuje swoją najsłynniejszą łamigłówkę: „magiczną kostkę”. Przeciętnemu człowiekowi ciężko ją ułożyć. Ale jeszcze bardziej irytujące, że rekordziści potrafią to zrobić w zaledwie kilka sekund!

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

31 stycznia 1945 r.

Od kul plutonu egzekucyjnego ginie Eddie Slovik. Ten amerykański żołnierz stanął przed sądem za dezercję. Nie był jedynym dezerterem, którego Amerykanie skazali na śmierć, jednak tylko na nim wyrok wykonano. A do końca wojny zostało tylko kilka miesięcy….

1 lutego 1840 r.

Aleksander Dumas żeni się z aktorką Idą Ferrier. Parze jednak nie będzie się układać, a pisarz skupi się na książkach. W 1844 r. napisze „Trzech muszkieterów”, rok później „Hrabiego Monte Christo”, po czym bez żalu rozstanie się z żoną.

2 lutego 1986 r.

W Indiach dochodzi do spotkania Jana Pawła II z Dalajlamą. Mały krok na drodze do zrozumienia między religiami, wielkie kontrowersje dla katolickich konserwatystów.

3 lutego 1014 r.

Umiera Swen Widłobrody – król Anglii, Danii i Norwegii. Śmierć to dla wikinga coś normalnego, ale… pojawia się wątek paranormalny. O jej zadanie podejrzewano bowiem ducha św. Edmunda, mszczącego się na wikińskich najeźdźcach.

4 lutego 1866 r.

45-letnia Amerykanka Mary Baker Eddy doznaje cudownego uzdrowienia po otwarciu Biblii. Dobry powód, żeby założyć własny kościół. Nazwie go Stowarzyszeniem Chrześcijańskiej Nauki.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!