pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

 

Halo, tu "Przekrój", Twoja lektura na jesienne dni, a w niej wszystko: od literatury po rozrywkę. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe, więc nie zwlekaj dłużej!

Kup numer jesienny

Jesienią działaj z głową. Jesienny numer kwartalnika możesz zamówić z dostawą do domu i w zestawie z zeszytem krzyżówek. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe.

Kup numer jesienny z krzyżówkami
Przekrój
Tak smutnego tygodnia w tym roku jeszcze nie było.
2018-01-15 01:00:00

Kalendarium czarnowidza (16-22 stycznia)

Kalendarium czarnowidza (16-22 stycznia)

16 stycznia 378 r.

Wojownicy z Teotihuacan zdobywają słynne miasto Majów – Tikal. Nie przyniosą mu zagłady, lecz rozkwit. Przyswoją sobie także zwyczaje mieszkańców Tikal. Co z tego, skoro wszystko i tak zarośnie dżungla.

17 stycznia 1904 r.

Premiera „Wiśniowego sadu” Czechowa. Autor widział w swoim utworze komedię, reżyser zrobił z niego tragedię. W odwecie wściekły Czechow nie chciał pojawić się na premierze… I pomyśleć, że dziś to żelazny repertuar teatromana.

18 stycznia 532 r.

Cesarz Justynian poskramia w Konstantynopolu krwawe powstanie wywołane przez stadionowych kiboli. Ale mieszanie sportu z polityką wciąż jest w modzie.

19 stycznia 1847 r.

Szkocki lekarz James Young Simpson po raz pierwszy stosuje eter, aby oszczędzić kobiecie porodowych bólów. Eksperyment natychmiast zostaje skrytykowany przez religijnych fanatyków. Bo przecież Pismo mówi: „w bólach rodzić będziesz”.

20 stycznia 1652 r.

Skazany za obrazę królewskiego majestatu magnat Hieronim Radziejowski ucieka z Rzeczypospolitej. Wróci z potopem, z nowym królem ze Szwecji.

21 stycznia 1683 r.

Przed pałac tureckiego sułtana wystawione zostają buńczuki. To oznacza wojnę, tylko z kim? Okazuje się, że Turcy biorą na cel imperium Habsburgów i ich stolicę, Wiedeń. Polacy mogą odetchnąć – ale tylko do chwili, gdy okaże się, że wypadałoby przyjść wiedeńczykom z pomocą.

22 stycznia 1938 r.

Genialny fizyk Ettore Majorana nagle każe wypłacić sobie spadek po ojcu. Dwa miesiące później, pod koniec marca, zapada się pod ziemię. Z tym problemem nie poradzili sobie ani fizycy, ani detektywi. Chociaż fakt, że zbierał przed zniknięciem pieniądze wskazuje, że geniusz raczej wiedział, co robi…

Data publikacji:

Adam Węgłowski

Adam Węgłowski

Rocznik 1975, stały współpracownik magazynu „Focus Historia”, autor książek historycznych i kryminalnych.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!