Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Kości zostały rzucone.
2018-01-08 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (8-14 stycznia)

Kalendarium czarnowidza (8-14 stycznia)

8 stycznia 1811 r.

W Luizjanie wybucha rebelia z udziałem kilkuset czarnych niewolników. Zginie dwóch „panów” i 95 buntowników. A właściciele zabitych niewolników dostaną od rządu rekompensaty – za uszczerbek na mieniu.

9 stycznia 49 r. p.n.e.

Juliusz Cezar ucztuje i ogląda walki gladiatorów w Rimini. Lecz w myślach już szykuje się, by dzień później powiedzieć „Kości zostały rzucone”, przekroczyć ze swoimi legionami rzekę Rubikon i rozpocząć prawdziwą wojnę.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

10 stycznia 1999 r.

Rozpoczyna się emisja „Rodziny Soprano”. Mały krok dla historii mafii, wielki krok dla rozwoju telewizyjnych seriali. Kina już mogą drżeć przed konkurencją.

11 stycznia 1644 r.

Jezuita Michał Boym w drodze morskiej do Indii wysyła list z Mozambiku. Pisze w nich o zwyczajach murzyńskich mieszkańców południowej Afryki. To pierwsza taka polska relacja w historii, szkoda, że przez wiele lat kompletnie zapomniana.

12 stycznia 1795 r.

Stanisław August Poniatowski trzymany jest w Grodnie przez carskie wojska jako zakładnik. Z czasem jego los się pojawi, ale I Rzeczypospolitej – ostatecznie przypieczętuje, trzecim rozbiorem.

13 stycznia 1964 r.

Bob Dylan wydaje płytę The Times They Are a-Changin'. Zamiast tradycyjnych ballad czy piosenek o miłości, proponuje protest songi o biedzie, niesprawiedliwości i rewolucji obyczajowej. Wtedy rokendrolowców jeszcze naprawdę to interesowało.

14 stycznia 2004 r.

Prezydent Bush zapowiada załogowe misje na Księżyc i Marsa. Wielu ufało, że dojdzie do nich szybko, inni dodawali złośliwie, że chętnie wysłaliby w kosmos samego przywódcę USA. Niestety, Bush znów minął się z prawdą.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!