Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Nawet w Święta, tylko on potrafi przypomnieć smutne rocznice. A tym wesołym nadać smutny kontekst ...
2017-12-25 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (25-31 grudnia)

Kalendarium czarnowidza (25-31 grudnia)

25 grudnia 1223 r.

We włoskim Greccio św. Franciszek pokazuje pierwszą świąteczną szopkę z udziałem żywych zwierząt oraz z ludźmi w rolach biblijnych bohaterów. Biedny święty nawet nie ma pojęcia, jak można na tym zarobić…

26 grudnia 1650 r.

Awanturnik i buntownik William Lamport ucieka z meksykańskiego więzienia. Rzecz do zapomnienia przez historyków, gdyby nie to, że Lamport stanie się w przyszłości pierwowzorem Zorro!

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

27 grudnia 1587 r.

Na krakowskim Wawelu odbywa się ceremonia koronacji Zygmunta III Wazy. Nikt nie podejrzewa, że skończy na kolumnie w Warszawie.

28 grudnia 1925 r.

Siergiej Jesienin – niestroniący od burd i polityki 30-letni buntownik – wiesza się w hotelu w Leningradzie. Taka jest przynajmniej wersja oficjalna. Niektórych dziwi bowiem, że wisielec jest poraniony i posiniaczony. Ale w Kraju Rad nie takie rzeczy się zdarzały.

29 grudnia 1911 r.

Maria Skłodowska-Curie trafia do szpitala. Będzie musiała poddać się operacji macicy. Ale zawsze „życzliwa” prasa sugeruje, że miała romans i zaszła w ciążę…

30 grudnia 1501 r.

Papież Aleksander VI Borgia trzeci raz wydaje za mąż swoją córkę Lukrecję. Cudem dogadał się z rodziną pana młodego w sprawie jej posagu i wygórowanego kieszonkowego. To chyba jedyny cud w życiu tego Ojca Świętego.

31 grudnia 1655 r.

Na zamku w Tykocinie umiera hetman Janusz Radziwiłł, jednoznacznie sportretowany w „Potopie” Sienkiewicza jako zdrajca i kanalia. Prawda historyczna nieco różni się od wersji powieściowej. No, ale autorowi Trylogii nie wypada zaprzeczać...

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!