Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Witajcie w naszej (smutnej) bajce! Miłego tygodnia życzy czarnowidz
2017-12-18 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (18-24 grudnia)

Kalendarium czarnowidza (18-24 grudnia)

18 grudnia 218 r. p.n.e.

Pewne siebie rzymskie legiony stają naprzeciw mniej licznej armii kartagińskiej. Tyle że jej przewodzi sam Hannibal! Kilka pomysłów genialnego wodza i Rzymianie biorą nogi za pas.

19 grudnia 1989 r.

Ostatnie godziny przed atakiem USA na Panamę. Nikt się jeszcze nie spodziewa, że najgroźniejszą amerykańską bronią będzie… utwór Welcome to the Jungle Guns N’Roses. Bo to puszczany przez głośniki hardrockowy łomot wykurzy panamskiego dyktatora Manuela Noriegę z ambasady Watykanu, w której nadaremno szukać będzie schronienia.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

20 grudnia 1924 r.

W Ziębicach bezdomny żebrak zostaje zaproszony na noc do domu powszechnie szanowanego Karla Denke. Cudem uniknie śmierci, gdy gospodarz znienacka zaatakuje go motyką. Kiedy przybędzie policja, okaże się, że pan Denke jest… kanibalem od dawna przerabiającym ludzi na kiełbasy. Sąsiedzi z trudem uwierzą, ale na pewien czas przejdą na dietę wegetariańską.

21 grudnia 1721 r.

Notoryczna piratka Anne Bonny po wyjściu z więzienia bierze ślub ze zwykłym, nudnym facetem. Urodzi mu ośmioro dzieci i dożyje późnej starości. Tego żaden pirat nie dokonał.

22 grudnia 1849 r.

Konspirator Fiodor Dostojewski staje przed plutonem egzekucyjnym. Już żegna się z życiem, gdy w ostatniej chwili kara śmierci zostaje złagodzona do kilku lat zsyłki i ciężkich robót. A wydawało się, że takie rzeczy możliwe są tylko w książkach.

23 grudnia 1588 r.

Książę Henryk z Blizną, współodpowiedzialny za masakrę protestantów w noc św. Bartłomieja, dostaje rankiem cynk, że ktoś dybie na jego życie. Lecz on już się do tego przyzwyczaił! Znudzony, ignoruje ostrzeżenia. Zrobi tak po raz ostatni. Zamachowcy ze sztyletami dopadną go i ukatrupią, gdy będzie czekał na spotkanie z królem Francji.

24 grudnia 1979 r.

Zostaje wystrzelona pierwsza europejska rakieta Ariane. Zapowiadało się, że USA i ZSRR będą miały w kosmosie potężną konkurencję. A tymczasem… kosmiczne rozczarowanie!

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!