Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Warto pamiętać o błędach i wirtuozach... Czyli kolejna porcja czarnych wspomnień
2017-04-10 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (10-16 kwietnia)

Kalendarium czarnowidza (10-16 kwietnia)
Czyta się 2 minuty

10 kwietnia 1985 r.

„Odnoszę wrażenie, że WJ [Wojciech Jaruzelski] i jego koledzy wbili sobie do głowy, iż różnego rodzaju zarządzeniami, uchwałami i ustawami potrafią zdyscyplinować naród. Czeka ich przykre rozczarowanie” – zapisał w swoich dziennikach Mieczysław Rakowski, w PRL jedna z trzeźwiejszych głów w polskiej partii rządzącej. Tyle lat minęło, a problem ten sam.

11 kwietnia 1789 r.

Francuska prasa zachwyca się 11-letnim ciemnoskórym wirtuozem skrzypiec Bridgetowerem. Potem doceni go też Beethoven, który zadedykuje młodemu geniuszowi sonatę. Ale coś w tej historii zacznie fałszować. Beethoven zmieni dedykację. Świat o Bridgetowerze zapomni – nawet Bielsko-Biała, w której przyszedł na świat jako potomek służącego z Karaibów…

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

12 kwietnia 1876 r.

Inżynier Bronisław Szwarce, zesłany na Sybir po powstaniu styczniowym, rzuca pomysł, żeby wobec niedających się przezwyciężyć uwarunkowań politycznych w Europie, zbudować nową Polskę daleko za morzami: na wschodnim wybrzeżu Nowej Gwinei lub w Patagonii. Ludzie, co my tu jeszcze robimy?!

13 kwietnia 1975 r.

W Bejrucie strzelają do siebie na postrach bojówki zwaśnionych Palestyńczyków i libańskich chrześcijan. Ma to być tylko demonstracja siły i wrogości, jednak kończy się tragicznie. Najpierw są ranni, potem giną ludzie, aż wreszcie dochodzi do jeszcze bardziej krwawego odwetu. Nakręca się spirala religijnej i politycznej zemsty. Wybucha wojna domowa, która potrwa kilkanaście lat i zamieni Bejrut w ruinę.

14 kwietnia 1841 r.

Edgar Allan Poe publikuje Zabójstwo przy Rue Morgue, uznawane za pierwsze opowiadanie detektywistyczne z prawdziwego zdarzenia. Gdyby to było dziś, doczekałoby się siedmiu sezonów, kilku spin-offów i prequeli.

15 kwietnia 1891 r.

Do Japonii dociera rosyjska delegacja z carewiczem Mikołajem, przyszłym (ostatnim) carem. Przez dwa tygodnie Rosjanie bawią się szampańsko, aż do momentu, gdy na ich następcę tronu rzuca się z mieczem oszalały samuraj. Mikołaj zostaje tylko ranny i bagatelizuje sprawę, twierdząc, że nie przestał cenić Japończyków: bardziej go zaboli, gdy 14 lat później przegra z nimi wojnę.

16 kwietnia 1430 r.

Rabusie napadają na klasztor jasnogórski. Jeden z nich, husyta, tnie mieczem obraz Czarnej Madonny. To tylko legenda? Trzyma się mocno, a rysy na obrazie przecież są…

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!