Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Takiego numeru jeszcze nie było!

W zimowym „Przekroju” honorowym gościem jest szalona, nadprzyrodzona, wspaniała – ludzka wyobraźnia. Poza tym: szamanizm współczesny, starożytny i zwierzęcy. Jurodiwi i futuryści. Wstyd, który nas ogranicza, i ten drugi, który jest nam potrzebny. Rosja – ale ta prawdziwa. I specjalnie na nowy rok: żegnamy nawyki i szukamy ciszy w głowie.

Kup „Przekrój” na zimę!

196 stron do czytania przez trzy miesiące! „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Piraci, pożary, strzelaniny i geniusze. Czarnowidz życzy miłego tygodnia!
2017-12-04 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (4-10 grudnia)

Kalendarium czarnowidza (4-10 grudnia)

4 grudnia 1805 r.

Do Santo Domingo zawija obładowany łupami okręt „Mosquito” dowodzony przez Kazimierza Luxa. To polski pirat z Karaibów, a wcześniej żołnierz Legionów wysłanych na Haiti. Bycie rozbójnikiem morskim mu się jednak nie uśmiecha – niebawem porzuca piractwo i wraca do Polski. Tłumaczy go tylko patriotyzm, bo przecież nie brak słońca, rumu i pieniędzy.

5 grudnia 1945 r.

Nieopodal Florydy w tajemniczych okolicznościach przepada eskadra pięciu amerykańskich samolotów. Kiedy nic nie uda się wyjaśnić, pozostanie jedno: wymyślić Trójkąt Bermudzki i zrzucić winę na grasujące tam nieziemskie siły.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

6 grudnia 1878 r.

W gruzińskim Gori rodzi się Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili. Kiedy zostanie „Stalinem”, zmieni tę datę na 21 grudnia 1879 r. Hm, chciał się odmłodzić czy pokazać, że nawet czas mu niestraszny?

7 grudnia 1972 r.

Z przylądka Canaveral wyruszyła ostatnia – jak dotąd – amerykańska wyprawa na Księżyc. I byli to zarazem ostatni ludzie, którzy stanęli na Srebrnym Globie. Kolejne mocarstwa poprzestają na obiecankach, a pan Twardowski tęskni coraz bardziej.

8 grudnia 1980 r.

Na potrzeby magazynu „Rolling Stone” Annie Leibovitz robi Johnowi Lennonowi fotografię z Yoko Ono, po czym opuszcza apartament gwiazdy. Kilka godzin później okaże się, że to ostatnia taka sesja. Lennon zginie z ręki niepoczytalnego fana. A zdjęcie Leibovitz stanie się ikoną.

9 grudnia 1964 r.

John Coltrane nagrywa w studio swój album A Love Supreme. Wystarczył jeden dzień, a powstał majstersztyk. Kto dziś uwierzy?

10 grudnia 1520 r.

Marcin Luter zaprasza mieszkańców Wittenbergi do palenia – ksiąg z przepisami prawa kanonicznego oraz papieskiej bulli, która obłożyła go klątwą. Nie wiedział, że ogień jeszcze żadnych sporów nie rozwiązał?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!