pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Wiele osób spośród naszych Czytelników i Czytelniczek wybiera tradycyjną drukowaną wersję kwartalnika, ale są także tacy, którzy coraz częściej korzystają z nośników elektronicznych. Dlatego wprowadzamy cyfrową wersję „Przekroju”. Zapraszamy do wykupienia prenumeraty, w której ramach proponujemy nieograniczony dostęp do aktualnych i archiwalnych wydań kwartalnika.

Ci z Państwa, którzy nie zdecydują się na prenumeratę, będą mieli do dyspozycji bezpłatnie 3 „Przekrojowe” teksty oraz wszystkie rysunki Marka Raczkowskiego, krzyżówki, recenzje, ilustracje i archiwalne numery z lat 1945–2000. Zapraszamy do lektury!

wykup prenumeratę cyfrową
Przekrój
Czy ktoś tu jeszcze lubi poniedziałki?
2017-11-27 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (27 listopada-3 grudnia)

Kalendarium czarnowidza (27 listopada-3 grudnia)

27 listopada 1633 r.

Do Rzymu uroczyście wjeżdża orszak polskiego posła Jerzego Ossolińskiego – specjalnie gubiąc po drodze podkowy, by pokazać bogactwo Rzeczypospolitej. I co tu się dziwić, że półtora wieku później przyszły zabory, skoro tak łatwo pozbywaliśmy się symboli szczęścia...

28 listopada 1918 r.

Polki – jako jedne z pierwszych w Europie – otrzymują prawa wyborcze. Lecz do prawdziwego równouprawnienia płci nawet po 100 latach ciągle daleko…

29 listopada 1972 r.

Na rynek komputerowy wchodzi gra Pong. Zaczęło się tak niewinnie – od odbijania piłeczki…

30 listopada 1427 r.

Na świat przychodzi Kazimierz, syn Zofii Holszańskiej i sędziwego już Władysława Jagiełły. Lecz czy aby jego? Nikt nie udowodnił królowej zdrady małżeńskiej, ale już sama długa lista kandydatów do przyprawienia rogów królowi jest krępująca.

1 grudnia 1953 r.

Hugh Hefner wydaje pierwszy numer „Playboya” – z Marilyn Monroe na okładce. Dziś to smutny dowód na przemijanie…

2 grudnia 1933 r.

Przebywający w USA Bertil Clason bierze ślub – przez telefon – z Sigrid Carlson ze Sztokholmu. Wygodnictwo młodej pary? Gdzie tam, poszło o biurokrację! Szwedka nie mogła dostać pozwolenia na wjazd do USA.

3 grudnia 1872 r.

W Londynie dr George Smith przedstawia odczytaną z glinianych tabliczek opowieść o potopie, która bliźniaczo przypomina biblijną, tyle że pochodzi z mitologii sumeryjskiej. Dowód, że potop był czy że Noe ściągał?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!