Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Czy ktoś tu jeszcze lubi poniedziałki?
2017-11-27 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (27 listopada-3 grudnia)

Kalendarium czarnowidza (27 listopada-3 grudnia)

27 listopada 1633 r.

Do Rzymu uroczyście wjeżdża orszak polskiego posła Jerzego Ossolińskiego – specjalnie gubiąc po drodze podkowy, by pokazać bogactwo Rzeczypospolitej. I co tu się dziwić, że półtora wieku później przyszły zabory, skoro tak łatwo pozbywaliśmy się symboli szczęścia...

28 listopada 1918 r.

Polki – jako jedne z pierwszych w Europie – otrzymują prawa wyborcze. Lecz do prawdziwego równouprawnienia płci nawet po 100 latach ciągle daleko…

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

29 listopada 1972 r.

Na rynek komputerowy wchodzi gra Pong. Zaczęło się tak niewinnie – od odbijania piłeczki…

30 listopada 1427 r.

Na świat przychodzi Kazimierz, syn Zofii Holszańskiej i sędziwego już Władysława Jagiełły. Lecz czy aby jego? Nikt nie udowodnił królowej zdrady małżeńskiej, ale już sama długa lista kandydatów do przyprawienia rogów królowi jest krępująca.

1 grudnia 1953 r.

Hugh Hefner wydaje pierwszy numer „Playboya” – z Marilyn Monroe na okładce. Dziś to smutny dowód na przemijanie…

2 grudnia 1933 r.

Przebywający w USA Bertil Clason bierze ślub – przez telefon – z Sigrid Carlson ze Sztokholmu. Wygodnictwo młodej pary? Gdzie tam, poszło o biurokrację! Szwedka nie mogła dostać pozwolenia na wjazd do USA.

3 grudnia 1872 r.

W Londynie dr George Smith przedstawia odczytaną z glinianych tabliczek opowieść o potopie, która bliźniaczo przypomina biblijną, tyle że pochodzi z mitologii sumeryjskiej. Dowód, że potop był czy że Noe ściągał?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!