Page 1Rectangle 52 Przejdź do treści
Adam Węgłowski

Kalendarium czarnowidza

Kalendarium czarnowidza

20 listopada 1947 r.

Królowa Elżbieta II wychodzi za księcia Filipa. Pewnie się nie spodziewała, że będzie jej rządy będą rekordowo długie, a jej rodzina dostarczy rekordowej liczby tematów dla brukowców.

21 listopada 1812 r.

Rząd Księstwa Warszawskiego sonduje możliwość opuszczenia Napoleona i przejścia na stronę Rosji. Nie tylko nic z tego nie wyszło, ale udało się też wyprzeć to z pamięci Polaków. Legenda napoleońska może rozkwitać w najlepsze.

22 listopada 1833 r.

Z Triestu odpływają do USA polscy popowstaniowi imigranci. Zostają deportowani tam przez Austriaków na mocy porozumienia z Amerykanami. Ciekawe, że wtedy życie za Atlantykiem nikomu się nie uśmiechało – już koło Gibraltaru wielu rodaków próbowało uciec.

23 listopada 1963 r.

W brytyjskiej telewizji debiutuje serial Doktor Who. Jego kariera trwa do dziś. Na tegoroczne święta Bożego Narodzenia pojawi się nowa, 13. inkarnacja głównego bohatera – uwaga, po raz pierwszy doktorem okaże się kobieta.

24 listopada 1793 r.

Marsylianka zostaje ogłoszona hymnem Francuzów. Czasy są rewolucyjne, więc nikomu nie przeszkadza, że w tekście pieśni krew leje się gęsto – Mazurek Dąbrowskiego będzie przy niej wyglądał jak piosenka przedszkolaków.

25 listopada 1796 r.

Niedługo po śmierci swej matki, carycy Katarzyny II, nowy rosyjski władca Paweł I Romanow urządza ponowną koronację… swojego ojca Piotra III. Co z tego, że ten już ponad 30 lat leży w grobie – zamordowany podczas pałacowego spisku? Czego to nie zrobi syn, by zemścić się na duchu znienawidzonej matki…

26 listopada 1911 r.

Paul Langevin, żonaty kochanek Mariei Skłodowskiej-Curie, szykuje się do pojedynku na pistolety z Gustave’em Teérym – autorem artykułu atakującego parę zakochanych. Mężczyźni stają naprzeciw siebie w Lasku Vincennes, jednak na sygnał do strzału żaden z nich nie pociąga za spust. Czy to na pewno honorowe zakończenie sprawy?

Data publikacji: