pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

 

Halo, tu "Przekrój", Twoja lektura na jesienne dni, a w niej wszystko: od literatury po rozrywkę. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe, więc nie zwlekaj dłużej!

Kup numer jesienny

Jesienią działaj z głową. Jesienny numer kwartalnika możesz zamówić z dostawą do domu i w zestawie z zeszytem krzyżówek. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe.

Kup numer jesienny z krzyżówkami
Przekrój
Okropnego tygodnia życzy czarnowidz.
2017-11-20 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (20-26 listopada)

Kalendarium czarnowidza (20-26 listopada)

20 listopada 1947 r.

Królowa Elżbieta II wychodzi za księcia Filipa. Pewnie się nie spodziewała, że będzie jej rządy będą rekordowo długie, a jej rodzina dostarczy rekordowej liczby tematów dla brukowców.

21 listopada 1812 r.

Rząd Księstwa Warszawskiego sonduje możliwość opuszczenia Napoleona i przejścia na stronę Rosji. Nie tylko nic z tego nie wyszło, ale udało się też wyprzeć to z pamięci Polaków. Legenda napoleońska może rozkwitać w najlepsze.

22 listopada 1833 r.

Z Triestu odpływają do USA polscy popowstaniowi imigranci. Zostają deportowani tam przez Austriaków na mocy porozumienia z Amerykanami. Ciekawe, że wtedy życie za Atlantykiem nikomu się nie uśmiechało – już koło Gibraltaru wielu rodaków próbowało uciec.

23 listopada 1963 r.

W brytyjskiej telewizji debiutuje serial Doktor Who. Jego kariera trwa do dziś. Na tegoroczne święta Bożego Narodzenia pojawi się nowa, 13. inkarnacja głównego bohatera – uwaga, po raz pierwszy doktorem okaże się kobieta.

24 listopada 1793 r.

Marsylianka zostaje ogłoszona hymnem Francuzów. Czasy są rewolucyjne, więc nikomu nie przeszkadza, że w tekście pieśni krew leje się gęsto – Mazurek Dąbrowskiego będzie przy niej wyglądał jak piosenka przedszkolaków.

25 listopada 1796 r.

Niedługo po śmierci swej matki, carycy Katarzyny II, nowy rosyjski władca Paweł I Romanow urządza ponowną koronację… swojego ojca Piotra III. Co z tego, że ten już ponad 30 lat leży w grobie – zamordowany podczas pałacowego spisku? Czego to nie zrobi syn, by zemścić się na duchu znienawidzonej matki…

26 listopada 1911 r.

Paul Langevin, żonaty kochanek Mariei Skłodowskiej-Curie, szykuje się do pojedynku na pistolety z Gustave’em Teérym – autorem artykułu atakującego parę zakochanych. Mężczyźni stają naprzeciw siebie w Lasku Vincennes, jednak na sygnał do strzału żaden z nich nie pociąga za spust. Czy to na pewno honorowe zakończenie sprawy?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!