Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Pewne niczym śmierć i podatki. Nawet w Australii.
2017-11-13 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (13-19 listopada)

Kalendarium czarnowidza (13-19 listopada)

13 listopada 1789 r.

„Tylko dwie rzeczy są pewne na tym świecie: śmierć i podatki” – stwierdza w liście amerykański polityk i uczony Benjamin Franklin. Taki mądry człowiek, a zapomniał o jeszcze jednym pewniku: o cotygodniowym Kalendarium czarnowidza na stronie „Przekroju”.

14 listopada 1996 r.

Król popu Michael Jackson żeni się z pielęgniarką Debbie Rowe. Świat stanął na głowie! Nic dziwnego – małżeństwo zawarto w Sydney, w Australii.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

15 listopada 1571 r.

Kasper Goski – burmistrz Poznania, lekarz i domorosły astrolog – otrzymuje tytuł zasłużonego dla Republiki Weneckiej oraz dożywotnią rentę. To nie koniec honorów dla doktora: w Padwie, gdzie studiował, ufundowano mu posąg. Czyżby pan Kasper dokonał jakiegoś medycznego odkrycia? Skądże znowu! Po prostu podczas swoich astrologicznych majaczeń zapowiedział swego czasu, że w 1571 r. chrześcijanie wygrają wielką bitwę z muzułmanami. Kiedy tak się stało (5 października pod Lepanto), astrolog Goski sam stał się gwiazdą.

16 listopada 1632 r.

Podczas wojny trzydziestoletniej szwedzki król Gustaw Adolf odnosi wielkie zwycięstwo nad wojskami habsburskimi pod Lützen. Co z tego, skoro przypłacił wygraną życiem, bo trafiła go zbłąkana kula.

17 listopada 1855 r.

Szkocki podróżnik i misjonarz David Livingstone dociera w Afryce do ogromnych wodospadów na rzece Zambezi. Nazywa je Wodospadami Wiktorii – na cześć brytyjskiej królowej. Ech, ta wiktoriańska skromność i pruderyjność misjonarza! Trzeba było ogłosić je Wodospadami Livingstone’a. Najlepiej na Twitterze, Facebooku, Instagramie...

18 listopada 1784 r.

Podczas podróży po Sycylii Julian Ursyn Niemcewicz bierze kąpiel w morzu. Szczęściarz. W ojczyźnie w listopadzie to mógłby się kąpać co najwyżej w deszczu pod rynną.

19 listopada 1969 r.

Charles Conrad – dowódca misji „Apollo 12” – jako trzeci Ziemianin stawia stopę na Księżycu. I warto było się tak trudzić? Przecież nikt dziś o trzecim w kolejności selenonaucie nie pamięta! Jednak mogło być gorzej: zaraz po Conradzie zszedł na Srebrny Glob pilot „Apollo 12” Alan Bean. Ten to nawet na symbolicznym księżycowym podium się nie zmieścił.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!