Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Tym, którzy cieszą się z nowego tygodnia, przypominamy, że każde zdarzenie ma swoje (negatywne) ...
2017-11-06 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (6-12 listopada)

Kalendarium czarnowidza (6-12 listopada)

6 listopada 1913 r.

Mahatma Gandhi zostaje aresztowany, gdy idzie na czele dwóch tysięcy hinduskich górników protestujących w Południowej Afryce. Mimo to jego pokojowe marsze zmienią Afrykę, Indie i cały świat – i to bardziej niż niejedna wojna.

7 listopada 1143 r.

Podczas polowania na zająca król Jerozolimy Fulko V spada z konia. W efekcie spadnie też z tronu – poważnie potłuczony, umrze trzy dni po nieszczęsnych łowach.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

8 listopada 1047 r.

Obalany już dwukrotnie Benedykt IX ponownie zostaje papieżem. Ale przysłowie „do trzech razy sztuka” jego nie dotyczy – znów porządzi ledwie parę miesięcy, po czym przeciwnicy go przegnają.

9 listopada 1572 r.

Duński astronom Tycho Brahe obserwuje i dokumentuje wybuch supernowej w konstelacji Kasjopei. Te kosmiczne fajerwerki pochodziły – jak się po wiekach okazało – z części wszechświata odległej o 9 tysięcy lat świetlnych. Takie sztuczne ognie to ja rozumiem…

10 listopada 1673 r.

Umiera król Michał Korybut Wiśniowiecki. Smutne, bo ma tylko 33 lata. Smutne, bo umiera głupio – z powodu zatrucia pokarmowego (ponoć objadł się korniszonami!). A jeszcze smutniejsze, że niewielu go żałuje, bo królem był fatalnym.

11 listopada 1807 r.

Pisarz Washington Irving w satyrycznym periodyku „Salmagundi” po raz pierwszy określa Nowy Jork nazwą Gotham. Teraz wystarczy już tylko poczekać 132 lat na pierwsze pojawienie się Batmana.

12 listopada 1990 r.

Brytyjski programista Tim Berners-Lee występuje z projektem utworzenia w internecie sieci hipertekstowych dokumentów: World Wide Web. A ludziska powpadają w nią jak muchy…

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!