pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

 

Halo, tu "Przekrój", Twoja lektura na jesienne dni, a w niej wszystko: od literatury po rozrywkę. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe, więc nie zwlekaj dłużej!

Kup numer jesienny

Jesienią działaj z głową. Jesienny numer kwartalnika możesz zamówić z dostawą do domu i w zestawie z zeszytem krzyżówek. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe.

Kup numer jesienny z krzyżówkami
Przekrój
Polecam wszystkim optymistom!
2017-10-30 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (30 października-5 listopada)

Kalendarium czarnowidza (30 października-5 listopada)

30 października 1918 r.

W Zakopanem polscy patrioci, przejmując władzę po zaborcach i czekając na powstanie niepodległej Polski, proklamują Rzeczpospolitą Zakopiańską. Jej prezydentem mianowany zostaje… Stefan Żeromski. Szklanych domów nie zbudował, ale rządził tylko dwa tygodnie.

31 października 1914 r.

„Usiłowałem czegoś się dowiedzieć, zebrać informacje – nic z tego nie wyszło” – notuje Bronisław Malinowski podczas badań antropologicznych wśród mieszkańców Papui-Nowej Gwinei. Tego samego dnia zaznacza jednak: „po raz pierwszy spotkałem się ze śmiechem”. To już coś!

1 listopada 1944 r.

733 sieroty z Polski docierają do portu w Wellington na Nowej Zelandii. Miejscowi witają je bardzo życzliwie. Zdają sobie sprawę, ile wycierpiały te dzieci, wcześniej ewakuowane z ZSRR do Iranu wraz z armią Andersa. Ale czasy się zmieniają.

2 listopada 1755 r.

Rodzi się Maria Antonina Habsburg. Będzie jednym z aż szesnaściorga dzieci cesarzowej austriackiej Marii Teresy. Mimo to matka znajdzie czas, by dobrze wydać dziewczynkę za mąż. Nie przyjdzie jej tylko do głowy, że wiążąc córkę z królem Francji, skaże ją na gilotynę.

3 listopada 1612 r.

Broniący się na Kremlu polscy żołnierze podejmują decyzję o poddaniu się przeważającym moskiewskim oddziałom. Liczą, że zgodnie z umową zwycięzcy nie będą się na nich mścić. Za kilka dni okaże się, że nic z tego – zostaną skatowani, uwięzieni na lata bądź zesłani na wschód.

4 listopada 1922 r.

Archeolog Howard Carter odkopuje w egipskiej Dolinie Królów tajemnicze schody. Na ich końcu znajdzie grobowiec Tutanchamona. A w nim wielkie skarby. I klątwę.

5 listopada 1492 r.

Kubańscy Indianie pokazują Krzysztofowi Kolumbowi kukurydzę. Odkrywca wydaje się bardzo zainteresowany. I nawet nie musi sprawdzać, czy kukurydza nie jest genetycznie modyfikowana. Kiedyś to było łatwo…

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!