pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

 

Halo, tu "Przekrój", Twoja lektura na jesienne dni, a w niej wszystko: od literatury po rozrywkę. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe, więc nie zwlekaj dłużej!

Kup numer jesienny

Jesienią działaj z głową. Jesienny numer kwartalnika możesz zamówić z dostawą do domu i w zestawie z zeszytem krzyżówek. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe.

Kup numer jesienny z krzyżówkami
Przekrój
O doktorach Kościoła i autorach hitów wszech czasów przypomina czarnowidz
2017-10-02 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (2-8 października)

Kalendarium czarnowidza (2-8 października)

2 października 1187 r.

Sułtan Saladyn wyrywa Jerozolimę z rąk krzyżowców. Lecz to nie koniec serialu o walce o Święte Miasto. W rewanżu w Europie szykuje się już kolejna krucjata…

3 października 1597 r.

Nocą jezuita John Gerard próbuje uciec z celi w londyńskiej twierdzy Tower, choć od wieków uważano to za niemożliwe. Jak łatwo przewidzieć, eskapada kończy się niepowodzeniem. Ale więzień nie podupada na duchu: dzień później ponawia próbę i tym razem mu się udaje!

4 października 1795 r.

Wawelski kustosz zauważa, że nocą ktoś włamał się do Skarbca Koronnego i ukradł polskie insygnia królewskie. A kto miał o nie zadbać, skoro państwo nie istniało już nawet teoretycznie?

5 października 1962 r.

Beatlesi wydają pierwszy singiel: „Love me do”. Tego same go dnia do brytyjskich kin trafia „Dr No” – pierwszy film o Jamesie Bondzie. Aż dziwne, że 5 października nie ogłoszono Dniem Popkultury.

6 października 1866 r.

W USA dochodzi do pierwszego napadu na pociąg. Pod miasteczkiem Seymour w stanie Indiana bracia Reno wdzierają się do pociągu, terroryzują straże i kradną z sejfu kilkanaście tysięcy dolarów. Dwa lata później skończą na stryczku, zlinczowani – jak to na Dzikim Zachodzie – przez mieszkańców, którzy wzięli prawo we własne ręce.

7 października 2012 r.

Św. Hildegarda z Bingen zostaje ogłoszona doktorem Kościoła katolickiego. Rzadki to zaszczyt, bo wśród 36 doktorów są tylko cztery kobiety…

8 października 1914 r.

Po wakacjach w Polsce, podczas których Josepha Conrada z rodziną zaskoczył wybuch I wojny światowej, pisarz wyjeżdża z Zakopanego do Londynu, aby być „pożyteczny dla sprawy polskiej”. Przyda się – tak jak jego bliskim przydał się dłuższy pobyt w Polsce. Zrozumieli po nim lepiej, ile w Conradzie z Korzeniowskiego.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!