Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
O trudnych relacjach ze świekrą i ze sponsorami oraz opierwszym samochodzie przypomina czarnowidz
2017-09-25 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (25 września-1 października)

Kalendarium czarnowidza (25 września-1 października)

25 września 1754 r.

Po chrzcinach syna, księżniczka Katarzyna Aleksiejewna (przyszła caryca Katarzyna Wielka) dostaje od swojej świekry komplet biżuterii. Ale nie ma z czego się cieszyć. „Wstydziłabym się je dać mojej pokojówce” – utyskuje księżniczka – „Wszystkie te kamienie są niewiele warte”.

26 września 1580 r.

Żeglarz Francis Drake wraca do Anglii po opłynięciu kuli ziemskiej. Wielkie osiągnięcie, ale dla jego sponsorów ważniejsze, że przywiózł moc przypraw i hiszpańskich skarbów.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

27 września 1601 r.

Akuszerka Louise Bourgeois przez dwadzieścia dwie godziny odbiera poród Marii Medycejskiej. Udaje się: królewicz przychodzi na świat bez szwanku. A Bourgeois zrobi wielką karierę oraz wyda podręcznik dla akuszerek i ciężarnych matek.

28 września 480 r. p.n.e.

Perski „król królów” Kserkses przegrywa bitwę pod Salaminą, choć ma dwa razy więcej statków niż Grecy. Zbytnio uwierzył informacjom greckiego donosiciela, jakoby przeciwnicy Persów byli skłóceni. Co za czasy, nawet zdrajcom nie można było wierzyć!

29 września 219 r.

Do Rzymu przybywa ze wschodu nowy cesarz, Heliogabal. Urządza igrzyska i buduje ołtarze, więc poddani są zadowoleni. Dopiero, gdy zacznie jeździć ulicami rydwanem zaprzężonym w nagie dziewczęta, przejrzą na oczy.

30 września 1791 r.

Mozart wystawia w Wiedniu „Czarodziejski flet”. Opera odnosi wielki sukces. Chociaż wróble ćwierkają, że Mozart w zawoalowany sposób opowiadał w niej o masonach, muzyce te plotki nie zaszkodziły.

1 października 1908 r.

Powstaje pierwszy model słynnego Forda T. Tak zaczyna się era masowej motoryzacji. Wielki dzień dla miłośników czterech kółek, gorszy dla cyklistów i przechodniów.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!