pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

 

Halo, tu "Przekrój", Twoja lektura na jesienne dni, a w niej wszystko: od literatury po rozrywkę. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe, więc nie zwlekaj dłużej!

Kup numer jesienny

Jesienią działaj z głową. Jesienny numer kwartalnika możesz zamówić z dostawą do domu i w zestawie z zeszytem krzyżówek. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe.

Kup numer jesienny z krzyżówkami
Przekrój
O przełomach w ginekologii, masońskich fartuszkach i hobbitach przypomina przekrojowy czarnowidz
2017-09-18 10:00:00

Kalendarium czarnowidza (18-24 września)

Kalendarium czarnowidza (18-24 września)

18 września 1793 r.

Jerzy Waszyngton kładzie kamień węgielny pod budynek Kapitolu. Niestety, przywdziewa do tego masoński fartuszek, co wywoła lawinę spiskowych teorii dziejów, zasypujących nas do dziś.

19 września 1874 r.

Podróżnik Jan Kubary płynie z wyspy Pohnpei statkiem pełnym archeologicznych i etnograficznych znalezisk, które mają zapewnić mu sławę. Niestety, wzburzone fale rozbijają łajbę, a skarby lądują na dnie oceanu. Kubary jest na skraju załamania, musi wszystko zaczynać niemal od zera…

20 września 1862 r.

Podczas badań rzekomo bezpłodnej pacjentki, amerykański lekarz James Marion Sims odkrywa, że pacjentce nic nie dolega, za to martwe są plemniki jej męża. Sims zostanie ojcem nowoczesnej ginekologii, a do lekarzy zacznie powoli docierać, że nie tylko kobiety mogą być bezpłodne.

21 września 1937 r.

Tolkien publikuje „Hobbita’”. Miała być niewinna opowieść dla dzieci, po latach wykluło się z niego popkulturowe monstrum.

22 września 1794 r.

Fizyk Alessandro Volta żeni się z Teresą Peregrini. Doczeka się z nią trójki synów, ale bardziej znana będzie inna trójka jego dzieci: kondensator, ogniwo i stos Volty.

23 września 1939 r.

„Chciałem, by Warszawa była wielka” — mówił prezydent stolicy Stefan Starzyński w ostatnim przemówieniu radiowym. Niestety, wojna nadała pojęciu „wielkości” inne, bardziej dramatyczne znaczenie.

24 września 1497 r.

Król Jan Olbracht oblega stolicę Mołdawii, Suczawę. Nie dość, że jej nie zdobędzie, to w drodze powrotnej dostanie takiego łupnia w lasach pod Koźminem, że powstanie powiedzenie „za króla Olbrachta wyginęła szlachta”.

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!