Page 1Rectangle 52 Przejdź do treści
Adam Węgłowski

Kalendarium czarnowidza (4-10 września)

Kalendarium czarnowidza (4-10 września)

4 września 1823 r.

W austriackim pałacu Schönbrunn strażnicy pilnujący syna Napoleona – najbardziej strzeżonego chłopca w Europie – zabijają intruza, który wdarł się na teren rezydencji. Ku swojej grozie spostrzegają, że zastrzelony… wygląda jak Napoleon! Tym to dziwniejsze, że Bonaparte umarł dwa lata wcześniej na zesłaniu na wyspie św. Heleny. Sprawa niewyjaśniona (w tle muzyka z serialu „Z Archiwum X”).

5 września 1698 r.

Car Piotr Wielki nakłada podatek na brodaczy. A może i dziś w ten sposób ukrócić zakusy krnąbrnych hipsterów? Panie wicepremierze?

6 września 1976 r.

Radziecki pilot wojskowy ucieka z ZSRR do Japonii. Pewnie na Kremlu nie wybuchłby z tego powodu specjalny alarm, gdyby nie fakt, że zbieg wybrał się w drogę… najnowszym, tajnym MiG-iem. Co tam, tajne bronie są głównie od tego, żeby je wykradać!

7 września 1251 r. p.n.e.

W Tebach, podczas zaćmienia słońca, poczęty zostaje Herakles. A tak przynajmniej wierzyli zabobonni starożytni Grecy. Kto śmiałby im zaprzeczyć? I Herkules dupa, kiedy ludzi kupa…

8 września 1839 r.

„Zaczął padać gęsty grad, a wnet zrobiło się mroźno. Ubranie moje zesztywniało, członki poczęły mi drętwieć z zimna” – napisał w dzienniku Paweł Edmund Strzelecki, gdy doszedł do siebie po żmudnej i niebezpiecznej przeprawie przez australijskie góry. Na szczęście nie zniechęcił się do wspinaczki. Dzięki temu kilka miesięcy później wszedł na szczyt górujący nad Australią i nazwał go Górą Kościuszki.

9 września 1492 r.

Krzysztof Kolumb zaczyna fałszować dziennik swojej wyprawy: zaniża przebyte odległości, aby nie przestraszyć marynarzy. Miał szczęście, że gdziekolwiek dopłynął, inaczej nerwowi podkomendni rozliczyliby go z każdej mili…

10 września 1991 r.

Nirvana wydała singiel „Smells like Teen Spirit”. I zaraz na listach przebojów powiało młodością!

Data publikacji: