Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
O pokerze: piłkarskim, nuklearnym, kreacjonistycznym, radzieckim… Bo życie to gra!
2017-08-28 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (28 sierpnia-3 września)

Kalendarium czarnowidza (28 sierpnia-3 września)

28 sierpnia 1939 r.

Gazety świętują wygraną polskich piłkarzy nad bardziej utytułowanymi Węgrami 4:2. „Wspaniały był duch drużyny” – cieszy się Przegląd Sportowy. – „Zawodowcy węgierscy kapitulują przed zaciekłością ataku Polaków”. I tylko prezes PZPN płk Kazimierz Glabisz dodaje smutno: „Kto wie, czy dzisiejszy mecz nie jest ostatni przed wojną”. Ale to gazety wydrukowały już drobnym drukiem.

29 sierpnia 1949 r.

ZSRR przeprowadził pierwszą próbę nuklearną. Tym samym USA straciło monopol na broń atomową. Świat zamienił się w saloon z dwoma nerwowymi kowbojami, uzbrojonymi w rewolwery z pociskami jądrowymi.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

30 sierpnia 1797 r.

Rodzi się Mary Shelley. Jej matką była XVIII-wieczna „feministka” i anarchizujący wolnomyśliciel. To musiało przynieść fantastyczne efekty. Najbardziej znanym dzieckiem Mary Shelley została powieść „Frankenstein, albo współczesny Prometeusz” (1818).

31 sierpnia 161 r.

Przychodzi na świat Kommodus, przyszły krwawy rzymski cesarz. Przesądni zwracali uwagę, że tego samego dnia urodził się szaleniec Kaligula. Jednak racjonaliści drwili z ich obaw. I kto się śmiał ostatni?

1 września 1914 r.

W zoo w Cincinnati padł ostatni gołąb wędrowny. Gatunek, którego liczebność szła kilkaset lat temu w miliardy, wymarł. Zostały tylko wypchane eksponaty w muzeach. Kto następny?

2 września 1922 r.

Młoda pisarka Margaret Mitchell wychodzi za Reda Berriena Upshawa. Ten awanturnik i przemytnik,najwyraźniej ja oczarował. Ale gdy zaczął nałogowo pić, miłość przeminęła z wiatrem. Dwa lata później rozwiedli się, pozostały wspomnienia.

3 września 1938 r.

Katarzyna Radziwiłłowa – dama o wielkich ambicjach, ale zbyt długim języku – publikuje na łamach amerykańskiej prasy wywiad ze Stalinem. Parę dni później okazuje się, że żadnego wywiadu z radzieckim dyktatorem nie przeprowadziła! Wybucha skandal. Ot, jeszcze jeden w życiu celebrytki…

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!