Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
O początkach, które giną w mrokach dziejów, i o – nie zawsze ostatecznych – końcach.
2017-08-07 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (7-13 sierpnia)

Kalendarium czarnowidza (7-13 sierpnia)

7 sierpnia 1862 r.

W Warszawie 20-letni spiskowiec Ludwik Ryll próbuje zastrzelić margrabiego Aleksandra Wielopolskiego, z nadania Rosji rządzącego Kongresówką. Jednak rewolwer zamachowca najpierw się zacina, a potem zdenerwowany spiskowiec chybia celu. Pojmany przez Rosjan spróbuje popełnić samobójstwo, ale… trucizna nie zadziała! Śmierci jednak Ryll nie uniknie – zostanie stracony przez Rosjan na stokach Cytadeli.

8 sierpnia 1583 r.

Król Francji (a były król Polski) Henryk III Walezy zarządza w Luwrze wystawną ucztę, podczas której obowiązki gospodyni ma pełnić jego siostra Margot. Jej wydaje się, że to zaszczyt i oznaka ocieplenia relacji. Naiwna! Podczas zabawy braciszek publicznie zwyzywa ją od najgorszych i wymieni długą listę kochanków. Na koniec skaże ją na banicję. I tak się skończy bal Margot.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

9 sierpnia 1941 r.

Hitlerowcy strącają nad Francją kolejny brytyjski myśliwiec. Łapią też pilota, który zdążył wyskoczyć na spadochronie. Okazuje się, że to lotnik niezwykły: Douglas Bader, który latał, choć w wypadku w 1931 r. stracił obie nogi! Osadzony w obozie jenieckim, dzielny Brytyjczyk kilkakrotnie będzie próbował uciec. W końcu wściekli Niemcy zagrożą odebraniem mu protez. Żenujące, a mimo to po wojnie Bader będzie w stanie pojednać się z dawnymi wrogami.

10 sierpnia 1929 r.

Podczas Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu trwają ostatnie przygotowania do wielkiego wydarzenia. Oto dzień później zostanie nadana pierwsza relacja radiowa na żywo z meczu piłkarskiego Warty Poznań z Philipsem Eindhoven. Aby transmisja doszła do skutku, trzeba było poprowadzić łącza telefoniczne, ustawić na nie słupy, zainstalować mikrofony… Całe szczęście było warto: poznaniacy wygrali 5:2.

11 sierpnia 3114 r. p.n.e.

Początek kalendarza Majów. Ale kto by o nim pamiętał, skoro miał się skończyć w 2012 r. globalną apokalipsą, tylko jak zwykle nic z tego nie wyszło.

12 sierpnia 1315 r.

Dominikanie palą heretyków na Śląsku. Nie oszczędzają kobiet i dzieci. Tak goniliśmy zachodnią Europę w XIV stuleciu – próbując jej dorównać w okrucieństwach wobec wierzących inaczej.

13 sierpnia 1476 r.

Młody żeglarz Krzysztof Kolumb bierze udział w bitwie morskiej między flotą francusko-portugalską a genueńską. Wychodzi z niej cało, ale sam ląduje za burtą. Cudem dopływa do brzegu. Szczęściarz, inaczej nikt by już dziś o nim nie pamiętał. Bohaterów wojennych jest przecież na pęczki… 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!