Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
O tych symbolach, o których chcielibyśmy zapomnieć, o zwycięstwach, które ostatecznie na niewiele ...
2017-07-31 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (31 lipca-6 sierpnia)

Kalendarium czarnowidza (31 lipca-6 sierpnia)

O tych symbolach, o których chcielibyśmy zapomnieć, o zwycięstwach, które ostatecznie na niewiele się zdają, i o sojuszach nie dość wykorzystanych – przypomina poniedziałkowy czarnowidz.

31 lipca 1553 r.

Po 10 dniach walki buddyjscy mnisi z klasztoru Shaolin poskramiają pod Wangjiahuang japońskich piratów. Tak ugruntowuje się ich sława mistrzów sztuk walki. A gdyby tak nasi paulini czy redemptoryści też mieli swoich łamignatów?

1 sierpnia 527 r.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Władzę nad Cesarstwem Bizantyjskim obejmują Justynian i jego małżonka Teodora – była tania prostytutka. Dawni klienci są w szoku. Narzekają też moraliści. A tymczasem Teodora okaże się niezłą cesarzową. Podczas wielkiej epidemii dżumy nawet zastąpi Justyniana.

2 sierpnia 338 r. p.n.e.

Aleksander (jeszcze nie Wielki) pomaga swemu ojcu Filipowi II Macedońskiemu wygrać pod Cheroneą i zdominować greckie państwa. Co z tego, skoro Filip zginie w zamachu dwa lata później, mając 46 lat. Aleksander zaś, choć w przyszłości zdobędzie jeszcze więcej od ojca, nie dożyje nawet jego wieku. Zejdzie z tego świata jako 33-latek...

3 sierpnia 1803 r.

Niedobitki polskich legionistów, wysłanych na Haiti przez Napoleona, ewakuują się z portu w Jeremie. Lecz to nie koniec ich nieszczęść: większość statków wpadnie w ręce Brytyjczyków, a ci osadzą Polaków na tzw. pontonach – więzieniach na nieużywanych okrętach. Dał nam problemów Bonaparte…

4 sierpnia 1677 r.

Jan III Sobieski zawiera sojusz z królem Szwecji przeciw brandenburskiemu Wielkiemu Elektorowi – czyli władcy Prus Książęcych. To mogło przywrócić Polakom kontrolę nad Prusami, jednak nic z tych planów nie wyjdzie. Na pociechę zostanie nam obejrzeć po raz kolejny Czarne chmury z potyczkami pułkownika Dowgirda i jego podkomendnego Kacpra Pilcha. „Kacper, konie!”

5 sierpnia 1909 r.

Na wyspie Capri, nader chętnie odwiedzanej przez rosyjskich wywrotowców, powstaje… szkoła rewolucyjna. Lenin uznaje ją za prowokację i otwiera własną „uczelnię” w Paryżu. Tak hartowała się stal: na rajskiej wyspie lub w paryskich kafejkach.

6 sierpnia 1890 r.

W Nowym Jorku odbywa się egzekucja niejakiego Williama Francisa Kemmlera, skazanego za morderstwo swej konkubiny. Ginie na właśnie wprowadzonym do użytku nowym narzędziu katów: krześle elektrycznym. Od tego dnia stanie się ono – obok Statuy Wolności – symbolem Ameryki.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!